11 LISTOPADA – Z PRZEMYŚLA DO RUDOŁOWIC

Ciekawą formę obchodów Święta Niepodległości zaproponowało w tym roku Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu wspólnie z Akademią Zdrowego Stylu Życia „Kuźnia”, Stowarzyszeniem „Aktywna Jedenastka” z Przemyśla oraz Stowarzyszeniem Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic (Gmina Róźwienica, powiat jarosławski). Inicjatywa ta realizowana w ramach projektu Pro Carpatii i finansowana z PO FIO miała na celu zintegrowanie społeczeństwa lokalnego dwóch powiatów: przemyskiego i jarosławskiego.

W ramach inicjatywy samodzielnie wykonano 1250 kotylionów oraz opracowano i wydrukowano 1500 śpiewników pieśni patriotycznych.

Po wspólnym uczestnictwie we mszy św. sprawowanej za Ojczyznę w Archikatedrze ruszono pochodem na przemyski rynek, gdzie aktorzy Amatorskiego Teatru „Fredreum” przedstawili krótka scenkę Odzyskania Niepodległości w Przemyślu, na balkonie kamienicy nr 5 – przygotowaną przez inicjatorów projektu.

Następnie uczestnicy pochodu przemaszerowali od popiersia Józefa Piłsudskiego do Pomnika Orląt Przemyskich, oddając hołd obrońcom niepodległości Polski – wiązankami kwiatów.

Po zakończonych uroczystościach państwowych w Przemyślu 52 osobowa grupa uczestników projektu udała się na dworzec kolejowy PKP w Przemyślu, by z pieśnią na ustach dotrzeć do Jarosławia.

Stamtąd uczestnicy uroczystości udali się do Rudołowic, gdzie po oficjalnym powitaniu organizatorzy przygotowali dla uczestników liczne atrakcje. Świętowana w ten sposób 95 rocznica odzyskania niepodległości dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych przeżyć, wzruszeń i radości.

Powyższa inicjatywa stała się okazją do nauki patriotyzmu, wzorcem pielęgnowania ojczystej tradycji oraz przykładem integrowania się, nawet tak oddalonych od siebie środowisk lokalnych.