150 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

22 stycznia 1863 w dzień wybuchu Powstania Styczniowego Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił manifest, którym wzywał narody polski, litewski i białoruski do walki z zaborcą, zarazem uroczyście ogłaszał zniesienie różnic stanowych oraz natychmiastowe uwłaszczenie.

Klęska powstania była ogromnym wstrząsem dla Polaków. Wśród znacznej części społeczeństwa zapanowało przeświadczenie o beznadziejności wszelkiej walki zbrojnej. Rząd carski stopniowo likwidował resztki autonomii Królestwa Polskiego, którego nazwę zmieniono na Kraj Nadwiślański.

W 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Starosta Przemyski Jan Pączek wraz z Naczelnikiem Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Piotrem Woroszem oraz Naczelnikiem Wydziału Organizacyjno – Administracyjnego i Spraw Obywatelskich Stanisławem Rogałą uczcili pamięć poległych w walkach zapalając znicze na kwaterach poległych pochowanych na Cmentarzu Głównym przy ul. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Znajduje się tam ziemia z mogił uczestników powstań listopadowego i styczniowego, które było największym polskim powstaniem narodowym.