200 – lecie Powiatu Saarpfalz

W dniach 28.05.2018 – 30.05.2018 w Homburgu (Niemcy) przebywała delegacja Powiatu Przemyskiego na zaproszenie Starosty Powiatu Saarpfalz Dra Teophila Gallo. W ramach spotkań partnerskich ustalony termin przypadał na 200 lecie istnienia Powiatu Saarpfalz. Nie była to jedyna ważna uroczystość. Równie ważnym wydarzeniem było podpisanie listu intencyjnego w sprawie zawarcia umowy współpracy pomiędzy Powiatem Saarpfalz reprezentowany przez Dr. Theophila Gallo i Rejonem Pustomyty na Ukrainie, w imieniu którego podpis złożyła Halina Hyczka. Oba te samorządy są od lat partnerami Powiatu Przemyskiego i to właśnie dzięki naszemu zaangażowaniu powstanie nowe partnerstwo – niemiecko-ukraińskie. Do podpisania tego listu doszło podczas oficjalnej sesji Rady Powiatu Saarpfalz, na której nasz powiat reprezentowali m.in.: Marek Kudła Wicestarosta Przemyski,  Ryszard Adamski Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego, Zbigniew Blecharczyk i Ryszard Gołębiowski – Członkowie Zarządu Powiatu Przemyskiego oraz Jerzy Góralewicz Sekretarz Powiatu. Inicjatorzy nowego partnerstwa zgodnie podkreślali zasługi władz naszego powiatu w powstaniu tego partnerstwa. Rozszerzenie współpracy inspirować będzie nowe inicjatywy. Delegacja odwiedziła między innymi Rezerwat Biosfery Bliesgau, Muzeum Rzymskie w Homburg-Schwarzenacker, ruiny dawnej twierdzy Schlossberg, Park Kulturowy Bliesbruck-Reinheim oraz Spohns Haus – „zieloną szkołę”, gdzie w przyszłym roku będzie uczyć się młodzież ze szkół Powiatu Przemyskiego. Pobyt młodzieży sfinansowany będzie przez stronę niemiecką. Jest to niebywała okazja nie tylko do nauki, zawierania nowych przyjaźni ale i do ćwiczeń językowych i pogłębiania znajomości języka niemieckiego. Głównym celem współpracy jest wymiana młodzieży, a między innymi właśnie o tym będą rozmowy kiedy zawita do nas delegacja z Powiatu Saarpfalz na czele z Dr. Theophilem Gallo.