fotms

74. rocznica walk 30. Sudeckiego Pułku o Kuźminę z oddziałami UPA

W Kuźminie kultywowana jest pamięć o tragicznych wydarzeniach z czasów tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, kiedy na ziemi przemyskiej rozgrywał się krwawy konflikt polsko – ukraiński.

22 października w tejże miejscowości odbyła się uroczystość upamiętniająca 74. rocznicę walk stoczonych przez żołnierzy 30 Sudeckiego Pułku Piechoty z oddziałami UPA.

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą, w miejscowym kościele po której udano się  na cmentarz parafialny, by wspólnie odmówić modlitwę za poległych żołnierzy oraz  złożyć wieńce i wiązanki kwiatów na pomniku upamiętniającym tamte wydarzenia oraz na indywidualnych grobach obrońców Kuźminy. Pomnik zdobi inskrypcja – PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO POLEGŁYCH W OBRONIE OJCZYZNY W WALKACH Z UPA W LATACH 1945 – 1947.

W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy Kuźminy i okolicznych wsi, uczniowie, harcerze, kombatanci, poseł Andrzej Matusiewicz oraz przedstawiciele Powiatu Przemyskiego:  Sekretarz Rady Powiatu Przemyskiego Jerzy Góralewicz i Radny Powiatu Przemyskiego Arkadiusz Mazur, a także samorządowcy Gminy Bircza.