76. rocznica 1. obrony miejscowości przed atakiem UPA

22 października 2021 r. w Birczy obchodzono 76. rocznicę 1. obrony miejscowości przed atakiem UPA. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, żołnierze, przedstawiciele organizacji kombatanckich, kresowych i młodzież.
Historia trzech napadów UPA na garnizon Wojska Polskiego w Birczy sięga roku 1945. 22 października tegoż roku odbył się pierwszy atak oddziałów UPA, gdzie po kilkugodzinnej walce Polacy go wówczas odparli. Zginęło 9 żołnierzy, 5 odniosło rany. UPA zabiła też 11 mieszkańców i spaliła szereg budynków. Powiat Przemyski podczas tegorocznych uroczystości reprezentowany był przez Starostę Przemyskiego Jana Pączka,Przewodniczącego Rady Powiatu Przemyskiego Wojciecha Bobowskiego,  Wicestarostę Przemyskiego Marka Kudłę,  Wiceprzewodniczącego Władysława Maciupę, Radnego Rady Powiatu Przemyskiego Arkadiusza Mazura. oraz Sekretarza Powiatu Przemyskiego i jednocześnie Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Birczy Jerzego Góralewicza. Przedstawiciele samorządu Powiatu Przemyskiego złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalili znicze pamięci oddając hołd ofiarom UPA.
Oprac.: M. Dachnowicz