82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka

W Przemyślu 17 września 2021 r. zorganizowano obchody 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka. Organizatorami przemyskich uroczystości był Prezydent Miasta Przemyśla, Starosta Przemyski, Dowódca Garnizonu Przemyśl oraz Związek Sybiraków Oddział Przemyśl. Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą Św. w kościele OO. Karmelitów Bosych. Z uwagi na warunki atmosferyczne, część oficjalna uroczystości odbyła się także w kościele, podczas której głos zabrała Stanisława Żak Prezes Związku Sybiraków Oddziału Przemyskiego, a po niej Teresa Paryna, przemyska poetka odczytała wiersz napisany na tę okazję. Dalsza część uroczystości w strugach deszczu odbyła się pod pomnikiem Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, w której nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt, oddano salwę honorową, złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystości obyły się przy dużym udziale samorządowców, służb mundurowych, wojska i organizacji społecznych. Władze Powiatu Przemyskiego reprezentowane były przez Wicestarostę Marka Kudłę oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Przemyskiego Wojciecha Bobowskiego. Władze Województwa Podkarpackiego reprezentował Wicemarszałek Piotr Pilch, władze miasta Przemyśla Wiceprezydent Bogusław Świeży, Przewodniczący Przemyskiej Rady Miejskiej Maciej Kamiński, oraz radni; Andrzej Zapałowski, Dariusz Lasek, Robert Bal, Tomasz Leszczyński i Janusz Zapotocki. Wiązanki w imieniu posłów złożone zostały przez asystentów; poseł na sejm RP Anny Schmidt oraz posła do PE Bogdana Rzońcy, w którego imieniu wiązankę złożył Arkadiusz Mazur Radny Powiatu Przemyskiego z Andrzejem Paniwem. Na ręce organizatorów przesłane zostały okolicznościowe adresy m.in od Elżbiety Łukacijewskiej Poseł do PE. Z uwagi na panujące warunki pogodowe zrezygnowano z przemówień, a uroczystości skończyły się szybciej niż zwykle. Cześć Pamięci ofiar sowieckich represji.

Oprac.: M. Dachnowicz