83. rocznica wojny obronnej 1939 r. w Borownicy

Oprac.: M. Dachnowicz
Foto archiwalne UG Bircza

W Borownicy odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wojny obronnej 1939 r. w Borownicy, gdzie uczestnicy oddali hołd żołnierzom 17. Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej oraz ich dowódcy ppłk. dypl. Beniaminowi Kotarbie. Wśród gości obecni byli posłowie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, powiat przemyski reprezentował: wicestarosta przemyski Marek Kudła, sekretarz powiatu przemyskiego Jerzy Góralewicz, radni rady powiatu przemyskiego, oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Janusz Hołyszko, nie brakło też tradycyjnie jak co roku przedstawicieli Nadleśnictwa Bircza, Lasów Państwowych, Nadleśnictwa Dynów, Nadleśnictwa Brzozów, przedstawicieli wojska, służb mundurowych i organizacji kombatanckich oraz członków rodzin śp. płk. Beniamina Kotarby.
Oddano hołd poległym, składając kwiaty i zapalając znicze przy krzyżu i obelisku na wzgórzu nad „Czarnym Potokiem” oraz przy pomniku upamiętniającym pomordowanych mieszkańców jak również Borownicy. W kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Borownicy odprawiona została msza św. w intencji poległych żołnierzy 17 Pułku Piechoty. Po jej zakończeniu mieszkańcy i przybyli goście udali się na cmentarz by pomodlić się w miejscu spoczynku śp. płk. Kotarby oraz Stanisława Baraniucha. Odczytany został apel pamięci, rozległa się salwa honorowa, a na koniec złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Po oficjalnej części uroczystości już tradycyjnie zorganizowano spotkanie pokoleń na biwaku, podczas którego wysłuchać można było koncertu Zespołu Orkiestry Dętej z Markowej oraz obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego.
Cześć Ich Pamięci!