83. rocznica wybuchu II wojny światowej

Oprac.: M. Dachnowicz
Fot.: Marian Boczar

W tym roku Prezydent Miasta Przemyśla, Starosta Przemyski oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśla byli organizatorami uroczystości związanych z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Obchody rocznicy rozpoczęła Msza Święta w intencji poległych w czasie II wojny światowej w kościele OO. Karmelitów Bosych, której przewodniczył Biskup Stanisław Jamrozek.
Dalsza część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Przemysława, gdzie przy asyście Kompanii Honorowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, pocztów sztandarowych oraz udziale licznych zaproszonych gości w tym: wicewojewody podkarpackiej Jolanty Sawickiej, wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotra Pilcha, przewodniczącego rady powiatu przemyskiego Wojciecha Bobowskiego, wicestarosty przemyskiego Marka Kudły, oraz radnych powiatowych: wiceprzewodniczącego Władysława Maciupy i radnego Jana Janusza, zastępcy prezydenta miasta Bogusława Świeżego, przewodniczącego rady miejskiej Macieja Kamińskiego wraz z radnymi, wójta gminy Przemyśl Andrzeja Huka, komendantów i dowódców służb mundurowych, kombatantów, strzelców i harcerzy Hufca Ziemi Przemyskiej. Uroczystości rozpoczęto hymnem państwowym po którym modlitwę przy Grobie Nieznanego Żołnierza poprowadził Biskup Stanisław Jamrozek wspólnie z ks. prałatem płk Władysławem Kozickim. Następnie odczytano apel poległych i oddana została salwa honorowa.
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza, Grobie Katyńskim, Kwaterze Żołnierzy z 1939 r. Kwaterze Armii Krajowej i żołnierzy LWP. Cześć Ich Pamięci