Aktualizacja sytuacji powodziowej w powiecie przemyskim

Starosta Przemyski w dniu 24.06.2020 r. dokonał rekonesansu zniszczeń oraz sytuacji powodziowej na terenie powiatu przemyskiego.

W gminach: Bircza, Dubiecko, Krzywcza, Krasiczyn, Fredropol – sytuacja stabilizuje się. Lokalne rzeki i potoki wróciły do koryt. Woda w Sanie również opada, ale rozlewiska nadal się utrzymują W gminach: Dubiecko, Krasiczyn i Krzywcza woda zalega na uprawach rolnych i nieużytkach zielonych.

Powoli z kolejnych odcinków drogi do miejscowości Chyrzyna w Gminie Krzywcza woda spływa, ale nadal uniemożliwiony jest dojazd.

W Gminie Żurawica w miejscowości Buszkowice Przysiółek Przerwa rzeka San zalała stare koryto rzeki odcinając tym samym mieszkańców Przerwy od głównej drogi. Strażacy OSP zabezpieczają ich przewóz przy pomocy łodzi.

Na terenie gmin: Bircza, Dubiecko, Fredropol trwa usuwanie skutków nawałnicy oraz szacowanie strat. Wojska Obrony Terytorialnej na bieżąco wspierają działania zastępów OSP i PSP.

Na terenie powiatu zamknięte są następujące drogi: 2083R Krzywcza – Olszany,
2087R Olszany – Zalesie – Prałkowce.

Starosta Przemyski nadal utrzymuje alarm powodziowy. Wszystkie centra zarządzania kryzysowego w powiecie pracują w trybie całodobowym. Wszystkie służby pracują w stanie podwyższonej gotowości. Sytuacja powodziowa monitorowana jest szczegółowo i na bieżąco.

Sytuacja hydrologiczna oraz meteorologiczna korzystnie zmieniają się. Nadal utrzymuje się stan alarmowy na rzece San ale zachowuje tendencję spadkową. Stan wody w Wiarze również zmniejsza się – na wodowskazie w Krównikach jest na poziomie ostrzegawczym a w Rybotyczach zachowuje strefy stanów wysokich z tendencją malejącą.