Bożonarodzeniowa szopka na starościańskim dziedzińcu

12 grudnia br. na dziedzińcu naszego starostwa (czyli na wirydarzu niegdysiejszego klasztoru Dominikanów) odbył się I Międzynarodowy Konkurs Szopki Bożonarodzeniowej, zorganizowany przez Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Integracja” wespół ze Starostwem Powiatowym w Przemyślu oraz Klasztorem Ojców Franciszkanów.

Do konkursu zgłoszono około 50 szopek z Polski, Węgier, Ukrainy i Słowacji. Wyobraźnia twórców przerosła wszelkie oczekiwania widzów, jak również jury, które zmagało się z nie lada problemem by wyłonić zwycięzców. Pośród tradycyjnych szopek z drewna można było podziwiać także prace wykonane z wikliny, wosku, porcelany, jak również pierników czy chleba.

Dzięki tym dziełom dziedziniec naszego starostwa zamienił się  w świat bajki. W trakcie imprezy można było również degustować smakowitości wykonane przez koła gospodyń wiejskich, jak również zakupić świąteczne ozdoby na jarmarku.

W trakcie kilkugodzinnej prezentacji nie zabrakło też tzw. „żywej szopki”, odgrywanej przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Korytnikach.

Wśród zwiedzających byli m.in.: biskup Adam Szal i ks. prałat Mieczysław Rusin oraz starosta Jan Pączek i wicestarosta Marek Kudła, którzy z podziwem i uznaniem docenili prace artystów.

Wszystkie szopki przeniesiono uroczyście do kościoła Franciszkanów, gdzie ogłoszono wyniki konkursu.

Głównym laureatem konkursu została Katarzyna Grabka – wykonawczyni szopki ceramicznej.

Drugą nagrodę zdobył Krzysztof Śliwka, zaś trzecią ex aequo – Wiesław Burek i Bogusław Iwanowski. Wyróżniono też nagrodami rzeczowymi Annę Barnuś, Piotra Sęka orazOrbanneBaloghKatalin z Węgier.

Podczas podsumowującego imprezę rozdawania nagród zarówno starosta Jan Pączek, jak i Jan Nowakowski, prezesStowarzyszeniaSpołeczno – Kulturalnego „Integracja” podkreślali, że tegoroczna inicjatywa jest początkiem nowej, lokalnej tradycji Bożonarodzeniowej i będzie kontynuowana w latach przyszłych.