ĆWICZENIA OBRONY CYWILNEJ W POWIECIE PRZEMYSKIM

W dniach 25.09.2013 , 26.09.2013 odbyły się Powiatowe ćwiczenia obrony cywilnej na terenie powiatu przemyskiego pt:„Koordynacja i kierowanie działaniami oc podczas prowadzenia akcji ratunkowych w przypadku wystąpienia zagrożeń ludzi i środowiska naturalnego, wywołanymi siłami przyrody i innymi katastrofami”.

Udział w nich wzięli: Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Birczy, Dubiecku, Krzywczy, Powiatowe Centrum Zarządzania  Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Przemyślu, obsady służby dyżurnej Wójta Gminy Bircza, Dubiecko, Krzywcza– 50 % obsady, drużyna wykrywania zagrożeń –  50% obsady, drużyny wykrywania i alarmowania w Gminie Bircza, Dubiecko, Krzywcza– 50 %  obsady, punkty alarmowe 50 % obsady   na terenie gmin biorących udział w ćwiczeniu, drużyna PCK w Przemyślu– 60% obsady, Komenda Miejska PSP  w Przemyślu , Komenda Miejska Policji w Przemyślu , Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: OSP Bircza, Dubiecko, Krzywcza, Nadleśnictwo Bircza, Gimnazjum w Nienadowej,   Szkoła Medyczna,  Pogotowie ratunkowe.

Miejscem przeprowadzenia ćwiczenia były:

• epizod 1 – Nadleśnictwo Bircza – z radarów znika niewielka awionetka przewożąca kilka osób. Po bezskutecznych próbach nawiązania łączności z załogą samolotu pracownicy lotniska informują o zaistniałej sytuacji Policję i Straż Pożarną wskazując ostatnie miejsce maszyny. Rozpoczyna się akcja poszukiwawcza. Liczba poszkodowanych około 5 – 8 osób w różnym wieku.
  • epizod 2 –  pożar w Gimnazjum w Nienadowej– prowadzenie akacji ratowniczej (gaszenie pożaru) ewakuacja poszkodowanych uczniów.