Dożynki Powiatowe 2016 w Birczy

4 września br. na stadionie sportowym w Starej Birczy odbyły się Dożynki Powiatowe. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele p. w. św. Stanisława Kostki w Birczy. Po liturgii kolorowy dożynkowy korowód – przy akompaniamencie Birczańskiej Kapeli Ludowej – przeszedł na stadion w Starej Birczy, gdzie przybyłych licznie gości przywitali gospodarze dożynek: Starosta Przemyski – Jan Pączek, Wójt Gminy Bircza – Grzegorz Gągola i Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego – Maria Jakubowska. Honory starostów tegorocznych dożynek pełnili miejscowi rolnicy – Marta Kruk z Huty Brzuskiej i Janusz Demkiewicz z Nowej Wsi, którzy złożyli na ręce gospodarzy uroczystości bochenki chleba wypieczone z tegorocznego zboża.

Jak co roku  dożynki były okazją do uhonorowania grupy zasłużonych osób. I tak, odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali:

1. Adam Niebieszczański  – Gmina Bircza –  rolnik, hodowca bydła i drobiu

2. Mieczysław Radoń  – Iskań – rolnik, sołtys

3. Feliks Bąk  – Kupiatycze – rolnik, hodowca tuczników, sołtys

4. Agnieszka Mościsko  – Krasice – rolnik, główny specjalista Ośrodka Doradztwa Rolniczego

5. Stanisław Bajda – Reczpol – rolnik, hodowca koni

6. Janusz Koralewicz – Siedliska – rolnik, sołtys, pracownik Urzędu Gminy

7. Stanisław Hunc  – Drohojów – hodowca pszczół

8. Witold Moskwa – Witoszyńce – rolnik, działalność gospodarcza usługi leśne

9. Danuta Pawłucka  – Stubno – rolnik, sołtys

10. Dariusz Janicki – Bolestraszyce – rolnik

W trakcie uroczystości Przewodniczący Rady Powiatu – Ryszard Adamski odczytał uchwałę o przyznaniu odznak „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego”. Odznakami tymi uhonorowani zostali:

1      płk Henryk Burdon

2. Jerzy Urban

3. Stefan Penkowski

4. ks. Jerzy Marian Lic

5. prof. Jerzy Stefan Piórecki

6. Ryszard Makuch

7. Zenon Makuch

8. Andrzej Cebeńko

9. Marian Stanisław Kasprowicz

10. Orkiestra Dęta Medyka

11. Firma Handlowo – Usługowa „Bieszczady” w Rudawce

Wśród odznaczonych Honorową Odznaką Podkarpackiej Izby Rolniczej im. Św. Izydora Oracza byli:

1. Krzysztof Kopek

2. Michał Jamrozy

3. Andrzej Tomaszewski

4. Kazimierz Trojan

5. Kazimierz Kapłon

6. Andrzej Fortuna

Część artystyczną dożynek rozpoczął występ zespołu tanecznego z Zespołu Szkół im. Aleksandra Fredry w Nienadowej, następnie wystąpił Szkolny Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej „Trójczyce” oraz kolejni wykonawcy: Strażacka Kapela „Czy się wali czy się pali” przy Straży Pożarnej w Przemyślu, Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy oraz  tancerki i tancerze Szkoły Tanecznej „A-Z” w Przemyślu. Wreszcie jako gwiazda wieczoru pojawił się zespół FreakyBoys, porywając do zabawy tłumnie zgromadzoną publiczność.

Oczywiście, jak co roku, nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Były m.in. dmuchane zjeżdżalnie, stoiska z watą cukrową i innymi łakociami, specjalistyczne kramy oraz zabawy zorganizowane przez pracowników Urzędu Gminy. Nowością tegorocznych dożynek był bus, obwożący zaproszonych gości po okolicach Birczy. Chętni goście mogli poznać malownicze okolice Kamiennej Górki oraz Łazów a także zwiedzić Pałac Humnickich oraz Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Birczańskie”.

Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów Dożynek Powiatowych w Birczy. A są nimi:

– Lokalna Grupa Działania „Ziemia Przemyska”

– Rem II Sp. z o.o.

– Bank Zachodni WBK

– Euroterm Sp. z o.o. Sp. K.

– Gospodarstwo Rolne w Nienadowej Danuta Waśko

– Bar AS Anna Szpak