Dożynki Powiatowe 2017 w Medyce

3 września br. na stadionie sportowym w Medyce odbyły się Dożynki Powiatowe. Uroczystość rozpoczęto polową Mszą Świętą z poświęceniem wieńców dożynkowych. Po liturgii rozpoczął się tradycyjny dożynkowy obrzęd. Przybyłych licznie gości przywitali gospodarze dożynek: Starosta Przemyski – Jan Pączek, Wójt Gminy Medyka – Marek Iwasieczko i Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego – Maria Jakubowska. Honory starostów tegorocznych dożynek pełnili przodujący rolnicy – Lucyna Górecka z Medyki oraz Stanisław Drymajło z Leszna, którzy złożyli na ręce gospodarzy uroczystości bochenki chleba wypieczone z tegorocznego zboża. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Posłowie RP – Mieczysław Kasprzak, Andrzej Matusiewicz i Marek Rząsa; wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Drogowej Stowarzyszenia Inżynierów i Techników RP Grzegorz Małetka,  członkowie delegacji z zaprzyjaźnionego Powiatu Saarpfalz z Niemiec ze Starostą Dr Theophilem Gallo na czele, samorządowcy z Ukrainy, przedstawiciele duchowieństwa, działacze społeczni oraz mieszkańcy Powiatu Przemyskiego.

Jak co roku  dożynki były okazją do uhonorowania grupy zasłużonych osób. I tak, Odznaki Honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali:
– Andrzej Repich, Łętownia gmina Przemyśl,
– Tomasz Grzegorzak, Ruszelczyce gm. Krzywcza,
– Tomasz Michałkiewicz, Kuźmina gm. Bircza,
– Zygmunt Szczygieł, Śliwnica gm. Dubiecko,
– Wiesław Winiarski, Krzeczkowa gm. Krasiczyn,
– Andrzej Górecki, Medyka.
W trakcie uroczystości Przewodniczący Rady Powiatu – Ryszard Adamski odczytał uchwałę o przyznaniu odznak „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego”. Odznakami tymi uhonorowani zostali:
– Stanisław Grodecki
– Jerzy Kruczek,
– Gerard Michał Szczygieł,
– Helena Maszczak,
– dr Narcyz Maciej Piórecki,
prof. Stanisław Bartuś
– prof. Jacek Legutko,
– Jan Jawornicki,
– prof. Dariusz Dudek,
– Alicja Atak,
– Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Torki „NIE TYLKO DLA SIEBIE”,
– Stowarzyszenie „Metalowych Serc” w Przemyślu.
Ponadto Medalem Świętego Izydora Oracza uhonorowano: Władysława Gawrona, rolnika z Torek gm. Medyka oraz Witolda Szumełdę – kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Przemyślu.
Miłym i niespodziewanym akcentem zaskoczyło wszystkich Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Przemyskiego przyznając  po raz pierwszy symboliczne  tytuły „Honorowego Sołtysa”. Otrzymali je: Starosta Przemyski – Jan Pączek Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego – Ryszard Adamski i Wójt Gminy Medyka – Marek Iwasieczko.
Część artystyczną dożynek rozpoczął występ Orkiestry Dętej z Medyki; później na scenie prezentowali się artyści Szkolnego Zespołu Ludowego Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”, grupa „Kodo” z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, gdzie swoje umiejętności zaprezentował Jędrzej Tarczyński – laureat Stypendium Twórczego przyznanego w 2016 roku, kórty grał na pianinie firmy Roland FP-50. Przyszła też kolej na gwiazdę wieczoru – zespół „VEEGAS” z przebojową „Plastikową biedronką”. Już pod wieczór pogoda trochę pokrzyżowała szyki. Najbardziej wytrzymała publiczność podziwiała pod strugą deszczu występ przygotowany przez Szkołę Tańca „A-Z” z Przemyśla.