Dożynki Powiatu Przemyskiego. Nakło 2022 r.

Oprac.: M. Dachnowicz
Fot.: M. Dachnowicz, P. Worosz

4 września 2022 r. na stadionie sportowym w Nakle odbyły się dożynki powiatowe zorganizowane wspólnie z wójtem gminy Stubno Ryszardem Adamskim. Rozpoczęły się mszą św. polową. Następnie organizatorzy tj. starosta przemyski Jan Pączek, wójt gminy Stubno Ryszard Adamski w towarzystwie prezesa związku sołtysów powiatu przemyskiego Marii Jakubowskiej powitali zacnych gości w gronie których znaleźli się m.in. posłowie na Sejm RP Mieczysław Kasprzak i Marek Rząsa, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, wiceprezydent miasta Przemyśla Bogusław Świeży, delegacje z partnerskich powiatów: z Niemiec – z powiatu Saarpfalz ze starostą, dr Teofilem Gallo na czele, na Węgrzech – z powiatu Heves na czele z przewodniczącym rady Attilim Simonem Juhász z Ukrainy z Андрій Сулим, przewodniczącym Lwowskiej Rady Rejonowej na czele, swoją obecnością zaszczyciła organizatorów delegacja z powiatu łańcuckiego w osobach starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia wraz z członkinią zarządu powiatu Haliną Golec, nie brakło także przewodniczącego rady powiatu przemyskiego Wojciecha Bobowskiego, wicestarosty przemyskiego Marka Kudły, radnych powiatowych w osobach wiceprzewodniczącej Bożeny Ryczan, wiceprzewodniczącego Władysława Maciupy, członków zarządu powiatu przemyskiego Zbigniewa Blecharczyka, Ryszarda Gołębiowskiego, Jana Semkowa oraz radnych Krystyny Raby-Opackiej, Anny Huk – Cieleckiej, Arkadiusza Mazura, Jana Janusza, Henryka Sowy, Kazimierza Kapłona, Andrzeja Dziadka, Tadeusza Dacko, skarbnika powiatu przemyskiego Agnieszki Parygi, sekretarza powiatu przemyskiego Jerzego Góralewicza wraz z licznymi naczelnikami, kierownikami i z samodzielnymi stanowiskami urzędników ze Starostwa Powiatowego w Przemyślu, dopisali także przedstawiciele służb, inspekcji i straży z powiatu przemyskiego, oraz wójtowie gmin powiatu przemyskiego: burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak, wójt gminy Krzywcza Wacław Pawłowski, wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola, wójt gminy Krasiczyn Tadeusz Bobek, wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk, wójt gminy Medyka Marek Iwasieczko, wójt gminy Stubno Ryszard Adamski, wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk, w zastępstwie wójta gminy Orły – sekretarz Jan Janusz, dopisali radni gminni oraz sołtysowie. Podczas dożynek odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy, w którym wienczarki z poszczególnych gmin wręczyły wieńce dla rolników i innych osób zasłużonych dla rolnictwa i lokalnej społeczności. Dożynki Powiatowe to też szczególna okazja do wręczenia odznaczeń Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego, dla wyróżniających się osób i instytucji w powiecie przemyskim, odznaki i legitymacje wyróżnionym wręczył starosta przemyski Jan Pączek, przewodniczący rady powiatu przemyskiego Wojciech Bobowski wraz z wiceprzewodniczącą rady powiatu przemyskiego Bożeną Ryczan. Rozstrzygnięto także konkurs na najlepszy chleb dożynkowy, nagrody finansowe wręczył starosta przemyski Jan Pączek wraz z przewodniczącym rady powiatu przemyskiego Wojciechem Bobowskim oraz członkami komisji konkursowej. Kolorową scenę wypełniły też zespoły muzyczne i taneczne, a wieczór zakończył się  zabawą taneczną.