Etno-Izba w Krzywczy, nowe miejsce turystyczne na mapie Powiatu Przemyskiego

22 sierpnia w Krzywczy w dawnym Polskim Domu Ludowym, obecnie siedzibie Przedsiębiorstwa Społecznego Mass MediaSan Sp. z o.o. i Świetlicy Wiejskiej
w Krzywczy odbyło się otwarcie Etno-Izby oraz stałej wystawy dokumentującej obrzędy i zwyczaje weselne ludności polskiej, ruskiej i żydowskiej zamieszkującej Krzywczę
i okolice na przełomie XIX i XX w. Na Etno-Izbę składa się jedno pomieszczenie wyremontowane i zagospodarowane po dawnej siedzibie miejscowej OSP. Izba przypomina dawny salon, charakterystyczny dla małomiasteczkowej, przedwojennej społeczności. Znajdziemy w niej wiele przedwojennych mebli oraz przedmiotów codziennego użytku. Wiele z nich pochodzi z okolicznych miejscowości, a każdy
z nich ma swoją ciekawą historię. Ściany zdobią zdjęcia ślubne i weselne przeszłych pokoleń krzywieckiej gminy oraz opisy obrzędów i zwyczajów weselnych. Etno-Izba połączona jest otwartym przejściem z Centrum Promocji Doliny Sanu i galerii rękodzieła. Stworzona została dzięki pasjonatom lokalnej historii i społecznikom Małgorzaty i Janusza Dachnowiczów – kierownictwa PS Mass MediaSan Sp. z o.o., którzy od dwóch lat przywracają do świetności pomieszczenia zabytkowego przedwojennego obiektu jakim był Polski Dom Ludowy zbudowany staraniem powołanego ówcześnie towarzystwa, w celu krzewienia kultury ludności polskiej zamieszkującej Krzywczę. Dotychczas udało się, im wyremontować i wyposażyć 4 pomieszczenia, dwa na górze i dwie piwniczki. Etno-Izba to nie tylko pomieszczenie, organizatorzy zamierzają tam cyklicznie organizować różnego rodzaju wystawy
i wydarzenia dokumentując i przedstawiając inne obrzędy i zwyczaje związane
z życiem przeszłych pokoleń.

W Świetlicy Wiejskiej zaproszonych gości powitała Małgorzata Dachnowicz Prezes Zarządu PS Mass MediaSan Sp. z o.o, a wśród nich zaleźli się takie osobistości jak; Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego – Wojciech Bobowski, Członek Zarządu Powiatu Przemyskiego – Ryszard Gołębiowski, Wójt Gminy Krzywcza – Wacław Pawłowski, Burmistrz Miasta i Gminy Dubiecko – Jacek Grzegorzak oraz przyjaciele, pasjonaci lokalnej historii, społecznicy i zaciekawieni mieszkańcy Krzywczy i okolic. Niezwykłą ozdobą wydarzenia był liczny udział w historycznych strojach członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów  Historycznych „Damy i Huzary” z Przemyśla. Zaproszeni samorządowcy wspólne z gospodarzami miejsca dokonali odsłonięcia izby, po której zebranych oprowadził Janusz Dachnowicz.  Udało mu się też na chwilę przenieść  zebranych wehikułem czasu do przedwojennej przeszłości przodków opowiadając o ich zwyczajach i tradycjach weselnych.

Po zwiedzeniu izby zaproszeni goście zabrali głos wyrażając słowa uznania i gratulacji dla organizatorów. Jako pierwszy głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego – Wojciech Bobowski gratulując idei, wykonania i życząc dalszych sukcesów. Podkreślił, jak istotne jest dla lokalnej społeczności wspólne integrowanie, poprzez poszukiwanie korzeni i dokumentowanie przeszłości. Nie szczędził też słów uznania dla członkiń i członków stowarzyszenia za piękne epokowe stroje. Szczególnie zachwycił się wszelkimi detalami o jakie zadbali przy prezentacji stroju, dobierając odpowiednią, biżuterię, rękawiczki, starannie przygotowując fryzurę i makijaż. Wójt Gminy Krzywcza – Wacław Pawłowski dziękował organizatorom za tworzenie pięknego miejsca na terenie gminy Krzywcza, zapewniał też o pomocy w realizacji społecznikowskiej misji ze strony samorządu. Natomiast Burmistrz Miasta i Gminy Dubiecko nieco humorystycznie podkreślił, że organizatorzy nic a nic go nie zaskoczyli, znając ich potencjał i doświadczenie spodziewał się, że będzie to na takim poziomie jakim jest. Jedynie co może powiedzieć to serdecznie pogratulować i prosić o więcej. Po przemówieniach głos zabrał lokalny znawca i pasjonat historii  Piotr Haszczyn, który przybliżył historię tworzenia się Polskiego Domu Ludowego przed wojną i jego dalszych losów. Dzięki pracy Piotra Haszczyna nad lokalnym dziedzictwem w izbie możemy obejrzeć wiele zdjęć i innych dokumentów związanych z tematem wystawy. Andrzej Kawecki natomiast w imieniu rekonstruktorów podziękował za zaproszenie i opowiedział kilka słów o charakterze stowarzyszenia i prezentowanych strojach, które przygotowała nieoceniona Krystyna Cynkar. Miłym akcentem było pojawienie się turystki z Rzeszowa Beaty Andres, która przyjechała z własnym kołowrotkiem i wełną,  wcielając się na chwilę w historyczną prząśniczkę. Odwiedziła nieoczekiwanie Izbę przebywająca w rodzinnych stronach Iwona Blecharczyk, która od ponad 10 lat szesnastokołową ciężarówką przemierza świat, a jej wideorelacje z trasy śledzi na Instagramie ponad sto osiemdziesiąt tysięcy fanów.
Goście czuli się w dawnym Polskim Domu Ludowym bardzo swobodnie, zwiedzali wszystkie pomieszczenia, oglądali i kupowali rękodzieła oraz gościli się tradycyjnymi, regionalnymi potrawami i napojami.

Projekt częściowo zrealizowany został dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Przemyskiego w ramach otwartego konkursu „Małe Projekty”.

Etno-Izba otwarta jest od środy do piątku w godz. 9.00 – 16.00 a w sobotę i niedzielę w godz. od 11.00 do 16.00.

Oprac.: M. Dachnowicz