IV Międzynarodowy Konkurs Szopki Bożonarodzeniowej w Przemyślu

58 szopek wzięło udział w IV Międzynarodowym Konkursie Szopki Bożonarodzeniowej, który zgodnie z przyjętą tradycją odbywał się na dziedzińcu Starostwa Powiatowego w Przemyślu.
Konkursowe jury miało w tym roku twardy orzech do zgryzienia, bowiem praktycznie wszystkie szopki posiadały swój niepowtarzalny urok. Również przemyślanie, którzy mieli okazję podziwiać blisko sześćdziesiąt prawdziwych arcydzieł rękodzielnictwa, mieli sporo problemów z wybraniem tej jedynej. Bo choć wszystkie łączyła cudowna historia narodzin Bożej Dzieciny, każda z nich, zachwycała pomysłowością oraz kunsztem i precyzją wykonania.
Pomysłodawcą i inicjatorem tego jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia jest przemyślanin Jan Nowakowski – prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Integracja” w Przemyślu. Dodatkowo, współorganizatorami wydarzenia były: Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Klasztor oo. Franciszkanów oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.
Imprezę patronatem honorowym objął Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal oraz Starosta Przemyski Jan Pączek, a nagrody pieniężne ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Po obradach komisji konkursowej, szopkarze w uroczystym i barwnym korowodzie przeszli przez Rynek Starego Miasta, ulicą Franciszkańską do dolnego kościoła ojców Franciszkanów, gdzie zostały ogłoszone wyniki. Właśnie tam wszyscy chętni będą mogli od 26 grudnia br. podziwiać te arcydzieła. Wystawa, potrwa do 2 lutego przyszłego roku i czynna będzie w soboty, niedziele i święta w godzinach od 9 do 16.
Laureaci konkursu:
I nagroda: Krzysztof Kołek (3 tys. zł; praca nr 10)
II nagroda: Jan Grabarz (2 tys. zł; nr 57) i Jolanta Mrozowicz (2 tys. zł; nr 37)
III nagroda: Jan Gajda (1,5 tys. zł; nr 52), Marta Katyńska (1,5 tys. zł; nr 30), Bernadetta Puzdrowska (1,5 tys. zł; nr 26).
Ponadto jury przyznało 20 wyróżnień (po 500 zł).