II Międzynarodowy Konkurs Szopki Bożonarodzeniowej

Podobnie jak przed rokiem, dziedziniec naszego starostwa zapełnił się 10 grudnia szopkami. Były to dzieła wykonane na II Międzynarodowy Konkurs Szopki Bożonarodzeniowej organizowany przez Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Integracja” przy współpracy Starostwa Powiatowego i Klasztoru Ojców Franciszkanów w Przemyślu. Honorowy patronat objął nad tym przedsięwzięciem Metropolita Przemyski abp Adam Szal.

Do konkursu zgłoszono 58 szopek, nie tylko z Polski, ale również z Hiszpanii, Słowacji,  Algierii, Kenii, Konga, Tanzania i Naddniestrza. Jury stanęło przed trudnym wyborem gdyż prace wykonywane były różnymi technikami. Ostatecznie pierwsze miejsce przyznano szopce wykonanej przez Wiesława Burka z Rzeszowa, drugie miejsce zajął Jan Grabarz z Pogwizdowia (gm. Medynia Głogowska), zaś trzecie Katarzyna Grabka, ubiegłoroczna zwyciężczyni, prowadząca Pracownię Ceramiki Artystycznej „Zapiecek” w Przemyślu. Przyznano też kilka wyróżnień. Nagroda specjalna przypadła Towarzystwu Polskiej Kultury „Jasna Góra” z Naddniestrza za prezentację żywej szopki w formie spektaklu „Od Raszkowa do Betlejem”. Przy tej okazji, goście z Naddniestrza obdarowani zostali świątecznymi podarunkami zorganizowanymi przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Tanecznego „Koralik” z Przemyśla wespół z pracownikami naszego starostwa.

Miniaturowe szopkarskie miasteczko odwiedziło wiele osób, w tym włodarze naszego powiatu – starosta Jan Pączek i wicestarosta – Marek Kudła. Twórców szopkarskich dzieł komplementował też Metropolita Przemyski abp Adam Szal. Prezentację szopek zakończono barwnym korowodem, który wyruszył (przy dźwiękach orkiestry) ze starościańskiego dziedzińca do dolnego kościoła Ojców Franciszkanów, gdzie złożono konkursowe prace i nagrodzono zwycięzców.

Organizatorzy podkreślali jednak, że – niezależnie od werdyktu – każdy powinien się czuć zwycięzcą, przykłada  bowiem rękę do podtrzymania pięknej, prastarej tradycji. Konkursowe prace oglądać można do lutego2017 roku w kościele Ojców Karmelitów.