Informacja z XV Europejskiego Salonu Sukcesu

W dniu 29 maja 2021 roku w sali teatralnej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu odbył się XV Europejski Salon Sukcesu. Organizatorem Salonu była Kapituła Europejskiego Salonu Sukcesu, a jego gospodarzami byli: Pani Renata Nowakowska i Pan Jan Piszak.

Wśród gości zaproszonych byli: parlamentarzyści Pan Mieczysław Kasprzak i Pan Marek Rząsa, Starosta Przemyski Pan Jan Pączek, Wiceprezydent Miasta Przemyśla Pan Bogusław Świeży, przedstawiciele różnych podmiotów gospodarczych, organizacji, stowarzyszeń i osoby indywidualne.

Na program Salonu składały się występy zespołów i solistów estradowych: Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy pod batutą Pana Jana Łaskarzewskiego, która wielokrotnie występowała na koncertach w kraju i za granicą – zdobywając czołowe miejsca, nagrody i wyróżnienia, Duetu „Fidelis” – solistów folkloru miejskiego, który znany jest z koncerów lokalnych, krajowych i zagranicznych między innymi w Stanach Zjednoczonych oraz sopranistki operowej Pani Renaty Johnson-Wojtowicz, która swój przepiękny głos prezentowała podczas koncertów na scenach operowych Polski i Europy zachwycając miłośników opery, operetki i musicali.

Tradycyjnie, każdy Europejski Salon Sukcesu jest okazją do podziękowania i wręczenia Statuetek „LAUR TERRA PEREMISLIENSIS” (Laur Ziemi Przemyskiej) oraz medali honorowych „LIDER SUKCESU” podmiotom gospodarczym, organizacjom, stowarzyszeniom, zespołom i osobom indywidualnym za szczególne osiągnięcia w rozwoju i promocji Ziemi Przemyskiej – nadawanych przez Kapitułę Statuetki „TERRA PEREMISLIENSIS” składającą się z przedstawicieli samorządów Powiatu Przemyskiego i Miasta Przemyśla oraz organizacji pozarządowych.

Na XV Europejskim Salonie Sukcesu wręczone zostały dwie statuetki „LAUR TERRA PEREMISLIENSIS”:

Statuetkę „LAUR TERRA PEREMISLIENSIS” nr 18 otrzymała bardzo zasłużona dla Ziemi Przemyskiej działająca, z przerwami i w różnej formie organizacyjnej, od 1947 roku Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy za szczególne osiągnięcia muzyczne, wychowawczo-dydaktyczne, rozwijanie talentów i postaw patriotycznych młodzieży oraz promocję „Ziemi Przemyskiej” w kraju i poza granicami,

Statuetkę „LAUR TERRA PEREMISLIENSIS” nr 19 otrzymał również bardzo zasłużony dla Ziemi Przemyskiej działający od ponad 45 lat Szkolny Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej „Trójczyce” z Trójczyc za szczególne osiągnięcia taneczno-choreograficzne, wychowawcze i rozwijanie talentów młodzieży, pielęgnowanie tradycji ludowych oraz promocję „Ziemi Przemyskiej” w kraju i poza granicami.

Na tym Salonie wręczono również medale honorowe „LIDER SUKCESU” szczególnie zasłużonym dla promocji Ziemi Przemyskiej osobom i zespołowi:

Pani Renacie Johnson-Wojtowicz – sopranistce operowej, za szczególne osiągnięcia wokalne w dziedzinie opery, operetki i musicalu oraz promocję Polski na scenach operowych Europy,

Panu Zbigniewowi Kopczak – nadleśniczemu Nadleśnictwa Bircza, za wieloletnią służbę leśną, szczególne osiągnięcia w gospodarowaniu, promocji i ochronie lasów Ziemi Przemyskiej oraz utrzymanie miejsc pracy w leśnictwie i zaangażowanie w działalność społeczną,

Duetowi „Fidelis” – solistom folkloru miejskiego, za szczególne osiągnięcia wokalno-muzyczne w dziedzinie folkloru miejskiego oraz promocję Ziemi Przemyskiej w kraju i poza granicami.

Salon zakończyło przedstawienie teatralne pod tytułem „Babcia winna”, przygotowane przez działający od ponad 150 lat najstarszy teatr amatorski w Polsce i najprawdopodobniej również w Europie – Teatr Fredreum, bedący kuźnią prawdziwych talentów, których łączy wspólna pasja, zamiłowanie do sztuki i chęć przeżycia niezwykłej przygody. Teatr Fredreum również jest laureatem Statuetki „TERRA PEREMISLIENSIS”, która wręczona została na poprzednim Salonie.

Opracował: J. Góralewicz