Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Single

Jarmark Dożynkowy w Dubiecku

W niedzielne słoneczne, wrześniowe przedpołudnie dubiecki rynek tętnił życiem, a wszystko za sprawą zorganizowanego w tym dniu pierwszego jarmarku. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. dziękczynną za trud pracy rolnika i za tegoroczne zbiory w kościele parafialnym w Dubiecku. Barwnym korowodem przy dźwiękach orkiestry wraz z wieńcami uczestnicy weszli na dubiecki rynek. W trakcie imprezy przypomniano o nadaniu praw miejskich oraz organizacji jarmarków. W roku przywrócenia praw miejskich po 86 latach  jarmark stanowił doskonałą okazję by na  świeżym powietrzu można było w końcu radośnie świętować ich przywrócenie.

We mszy świętej oraz w dalszej części jarmarku uczestniczył Wicestarosta Przemyski Marek Kudła, Członek Zarządu Powiatu Przemyskiego Zbigniew Blecharczyk, Radny Powiatu Przemyskiego Henryk Sowa oraz Sekretarz Powiatu Przemyskiego Jerzy Góralewicz.

Podczas Jarmarku cały ryneczek wypełnił się straganami, kupcami i kupującymi, a stragany były bogato wyposażone jak w piosence Janusza Laskowskiego w wykonaniu legendarnej piosenkarki Maryli Rodowicz, zatem nie mogło zabraknąć; „blaszanych zegarków, pierzastych kogucików,  baloników na druciku, motyli drewnianych, koników bujanych, cukrowej waty i z piernika chaty”. Na scenie zaś mogliśmy nasycić oczy pięknymi występami zespołów rodzimych i z Ukrainy. Gratulacje dla organizatorów: Burmistrza Miasta i Gminy Dubiecko oraz społecznego komitetu organizacji jarmarku za wspaniały klimat, emocje i program artystyczny.

Tradycja jarmarków w Dubiecku jest bardzo bogata, a w literaturze zachowały się następujące zapisy:

„Niestety nie znamy terminu najstarszego jarmarku. Być może, jak w wielu innych przypadkach, nadany był już w zaginionym przywileju lokacyjnym. Pierwsza wzmianka o jarmarku, organizowanym w dniu 14 września pochodzi z czasów właściciela dóbr dubieckich Stanisława Stadnickiego, którego staraniem został on nadany mieszczanom przywilejem królewskim. Lakoniczny zapis informacji nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy chodzi tu o nadanie nowego jarmarku, czy tylko potwierdzenie wcześniejszego. Jednym ze sposobów rozwiązania problemów gospodarczych miasta i wzrostu dochodowości dóbr dubieckich było dążenie do zwiększenia jego funkcji handlowych. W epoce nowożytnej panowało powszechne przekonanie, że drogą do osiągnięcia tego celu było zwiększenie ilości jarmarków. Przysporzył je swojemu miastu Stanisław Krasicki uzyskując od króla Zygmunta III w 1590 roku przywilej na nowy jarmark, który rozpoczynać się miał co roku w dniu 25 stycznia w dzień nawrócenia św. Pawła. Stał się on najważniejszym jarmarkiem spośród organizowanych w mieście. Kolejne dwa jarmarki trwające dwa tygodnie nadał miastu król Stanisław August Poniatowski w 1767r. w wyniku starań ówczesnego właściciela Antoniego Krasickiego. Pierwszy z nich rozpoczynał się w wigilię św. Piotra i Pawła, natomiast drugi w wigilie św. Katarzyny…” (tekst pochodzi z referatu prof. Jerzego Motylewicza – odnaleziony przez dr Adama Kamińskiego).

Oprac. M. Dachnowicz

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30