Majowe święta w cieniu koronawirusa

Jakże inne będą tegoroczne majowe święta. Bez tłumnych spotkań, bez pochodów i innych inicjatyw gromadzących ludzi blisko siebie. Zabraknie wspólnego śpiewania hymnu narodowego na przemyskim Rynku. W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa wszystko odbywać się będzie w wyciszeniu i niezbędnej izolacji.

Nie oznacza to jednak, że zupełnie pozbawieni zostaniemy emocji związanych ze Świętem Konstytucji 3 Maja, Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej czy też rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tym razem emocje będą mam towarzyszyły w formie indywidualnej refleksji, a uzewnętrzniać je będzie można przez symboliczne wywieszenie flagi w oknach, na balkonach czy też obejściach. Zarówno w Przemyślu, jak i we wszystkich gminach naszego powiatu odprawiane będą Msze Święte w intencji Ojczyzny; w miejscach upamiętnień składane też będą kwiaty i palone znicze, oczywiście z zachowaniem niezbędnych standardów bezpieczeństwa. Starosta Przemyski Jan Pączek życzy mieszkańcom Przemyśla i Powiatu Przemyskiego owocnej i  twórczej refleksji, pozostając w nadziei, że kolejne święta  przyjdzie nam obchodzić w tradycyjnej, znanej od lat formule i scenerii.

fot. archiwalne z ubiegłych lat