Najmłodsi Mistrzowie Ortografii i Matematyki

W dniu 10 czerwca 2015 roku w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich w Przemyślu odbyło się podsumowanie konkursów o zasięgu powiatowym, które wyłoniły powiatowego Mistrza Ortografii i Mistrza Matematyki. W godzinach rannych odbył się finał  XIII „Spotkań Ortograficznych”, gdzie uczniowie klas trzecich szkół podstawowych powiatu przemyskiego i miasta Przemyśla rywalizowali o tytuł mistrzowski. W pierwszym etapie tego konkursu uczestniczyło 216 uczniów z dziewięciu gmin (Bircza, Dubiecko, Fredropol, Krasiczyn, Medyka, Orły, Przemyśl, Stubno, Żurawica) oraz siedmiu szkół przemyskich. Na II etapie – 13 maja w Birczy spotkało się 42 laureatów konkursów gminnych  i szkolnych. Do finału zakwalifikowało się 20 uczniów ze szkół w Stubnie, Orzechowcach, Wyszatycach, Nizinach, Medyce, Torkach, Ujkowicach, Drohobyczce, oraz przemyskich SP-4, SP-5, SP-11, SP-15, SP-16 i SP- Muzycznej. Podczas finałowych zmagań zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Anna Polna – uczennica ze Stubna, przygotowana do konkursu przez panią Elżbietę Musiał. Tytuł wicemistrza zdobył Konrad Ams z SP-4 w Przemyślu – uczeń pani Agnieszki Michalskiej. Trzecie  miejsce zajęli Adam Górniak z przemyskiej SP-15– uczeń Alicji Treli oraz Filip Kijanka z SP w Nizinach – uczeń Elżbiety Kazieczko. Uroczyste podsumowanie tegorocznych Spotkań Ortograficznych zaszczycili goście, od lat wspierający tę inicjatywę: Piotr Worosz – Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Przemyślu oraz Pani Alina Dąbek – menadżer regionalny Wydawnictwa MAC Edukacja.

Pan Piotr Worosz wręczył zwycięzcom konkursu nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz pogratulował i podziękował nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu. Jury wyraziło uznanie dla wspaniałej znajomości ortografii przez wszystkich finalistów i wysoko oceniło poziom tegorocznego konkursu. Uczniowie po trudach pisania i osładzającym ten trud słodkim poczęstunku, czas oczekiwania na wyniki konkursu wypełnili wizytą w Kole Łowieckim w Przemyślu.

Natomiast „I Spotkania Matematyczne” odbyły się w ZSzOI 23 kwietnia i z zadaniami matematycznymi zmagało się 42 trzecioklasistów wyłonionych spośród 206 uczniów  z sześciu szkół przemyskich oraz z ośmiu gmin (Bircza, Dubiecko, Fredropol, Krasiczyn, Medyka, Przemyśl, Stubno, Żurawica). Komisja konkursowa przyznała tytuł mistrza Aleksandrowi Zarębińskiemu z SP-Muzycznej – uczniowi Pani Andżeliki Słodyczko, tytuł wicemistrza Natalii Hayder z ZSzOI – uczennicy Pani Anety Hadam oraz dwa wyróżnienia dla Zofii Maćkowiak z SP Muzycznej – uczennicy Pani Andżeliki Słodyczko, a także Miłosza Podwyszyńskiego z SP- Przedmieście Dubieckie – ucznia Pani Elżbiety Pilch. Zaproszeni Goście wyrazili swoje uznanie i podziękowania za dotychczasową działalność i popularyzację poprawności ortograficznej i matematycznej logiki wśród uczniów klas młodszych. Pan Piotr Worosz podziękował za wieloletnią działalność paniom Alicji Dobosz i Marcie Kostce – organizatorom konkursu ortograficznego, a także paniom Anecie Hadam i Agnieszce Ziębie za podjęcie się organizacji bliźniaczego konkursu w zakresie matematyki.