lasp

Nowa Rada Naukowo – Społeczna LKP Kasy Birczańskie

29 października 2029 w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Bircza odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowej Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Birczańskie”, powołanej przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na nową kadencję 2019 – 2023. Na posiedzeniu dyskutowano nad założeniami nowego jednolitego programu gospodarczo-ochronnego (JPGO) dla LKP. W trakcie obrad padło wiele propozycji działań prospołecznych, w tym zachowanie dziedzictwa kulturowego, zachowanie przyrodniczych śladów dawnych kultur, organizacja plenerów plastycznych czy kontynuacja współpracy z administracją lokalną, ludźmi kultury i przedstawicielami mediów.

Rada jest organem doradczym i opiniodawczym dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w zakresie inicjowania oraz oceny realizacji działań podejmowanych w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Birczańskie”. Do zakresu działania rady należy m.in. opiniowanie projektów planów urządzenia lasu wraz z programami ochrony przyrody i edukacji leśnej, projektów objęcia ochroną prawną nowych obiektów, projektów rocznych planów finansowo-gospodarczych w zakresie zadań rzeczowych, tematyki badań naukowych i możliwości ich praktycznego wykorzystania, działalności edukacyjnej, a także turystycznego udostępniania terenów. W skład 32 osobowej rady (której przewodniczącym został Tadeusz Kroker) powołani zostali przedstawiciele Powiatu Przemyskiego: Wojciech Bobowski – Radny Powiatu Przemyskiego, Jerzy Góralewicz – Sekretarz Powiatu Przemyskiego oraz Jan Pączek – Starosta Przemyski.