Obchody wojny obronnej 1939 w Borownicy

W niedzielę 12 września 2021 r., w 82. rocznicę wojny obronnej z 1939 roku w Borownicy, parlamentarzyści, kombatanci, rodziny poległych, żołnierze, przedstawiciele władz samorządowych, leśnicy, uczniowie, społecznicy i mieszkańcy wsi spotkali się aby oddać hołd żołnierzom 17 pułku piechoty oraz poległym w czasie wojny mieszkańcom Borownicy. Powiat Przemyski Reprezentował Starosta Przemyski Jan Pączek, Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Wojciech Bobowski oraz Sekretarz Powiatu Przemyskiego Jerzy Góralewicz. Spotkanie tradycyjnie już rozpoczęło się na wzgórzu nad Czarnym Potokiem, w miejscu, gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba wraz z częścią swoich żołnierzy. W tym miejscu znajduje się punkt kulminacyjny ścieżki przyrodniczo-historycznej Borownica, opisującej m.in. wydarzenia tamtych dni. Zaproszeni goście i uczestnicy spotkania złożyli kwiaty i wieńce pod krzyżem i obeliskiem postawionym ku czci poległych. Dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem mieszkańców Borownicy pomordowanych przez UPA w 1945 roku, gdzie zebrani złożyli kwiaty i znicze oddając cześć poległym mieszkańcom wsi. Po tej części jak co roku odbyła się uroczysta msza święta. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie spoczywają doczesne szczątki płk Beniamina Kotarby i żołnierza 17 pp Stanisława Baraniucha by oddać im cześć paląc znicze i składając kwiaty. Obchody upamiętniają wydarzenia z 12 września 1939 roku, kiedy to wycofujący się 17 pułk piechoty natrafił w Borownicy na stacjonujące tu wojska najeźdźcy niemieckiego. Płk Kotarba – dowódca pułku zdecydował się przedrzeć przez wieś w kierunku na Birczę. Początkowy sukces 17 pp, wskutek miażdżącej przewagi wroga szybko zmienił się w poważną potyczkę, w wyniku której dowódca pułku poległ na polu walki, a sam pułk został rozbity i rozproszony.
Cześć ich pamięci.
Oprac.: Małgorzata Dachnowicz