Odszedł Julian Smuk – przemyski Szwejk

Odszedł Julian Smuk, powszechnie znany jako przemyski Dzielny Wojak Szwejk.

Wydawał się być niezniszczalny, jego charakterystyczna postać w mundurze CK Armii, z fajką, kajdankami i innymi atrybutami z czasów cesarza Franciszka Józefa, utrwaliła się w pamięci przemyślan i licznych turystów oraz gości odwiedzających Przemyśl i okoliczne forty. Miał wielkie zasługi w promocji Ziemi Przemyskiej. Był jednym z założycieli, a zarazem członkiem zarządu przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka, a także komendantem Bramy Fortecznej przy ulicy Sanockiej, zaadaptowanej na stałą kwaterę „szwejków”.

Zanim przeszedł na emeryturę i mógł większość czasu przeznaczyć na „szwejkowanie” pracował w odlewni dzwonów Felczyńskich oraz w kolejnictwie jako dyżurny ruchu. Był twarzą wielu akcji promocyjnych (filmów, albumów i folderów) podejmowanych m.in. przez nasze starostwo.

Zmarł nagle 31 stycznia w wieku 79 lat. Z Rodziną zmarłego łączy się w bólu Starosta Przemyski Jan Pączek wraz z Zarządem, Radą Powiatu Przemyskiego i pracownikami starostwa.

Oprac.: Z. Szeliga