Otwarcie nowej drogi Bachów – Chyrzyna – największej inwestycji w historii Gminy Krzywcza

Przecięciem wstęgi przez przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych oraz poświęceniem przez Proboszcza Parafii Krzywcza – ks. Janusza Wilusza 13 grudnia 2021 r. nastąpiło oficjalne otwarcie nowej drogi Bachów – Chyrzyna.

Inwestycja ta ma ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności, nie tylko z uwagi na ułatwioną codzienną komunikację ale i dla rozwoju turystyki.

Budowa drogi Bachów – Chyrzyna to największa inwestycja w historii Gminy Krzywcza – co doniośle w swoim przemówieniu podkreślał Wójt Gminy Krzywcza Wacław Pawłowski. Droga ma długość ponad 4 km. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 9 572077,95 zł, z czego środki z Funduszu Dróg Samorządowych to kwota 4 796 392,00 zł (50,11 %), środki Funduszu Leśnego pozyskane z Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Krasiczyn to kwota 2 252 600,00 zł (23,53 %), zaś środki własne Gminy Krzywcza stanowiły kwotę 2 523 085,95 zł (26,36 %).

Na zaproszenie Wójta Gminy Krzywcza w tym wyjątkowym wydarzeniu brała udział liczna delegacja Powiatu Przemyskiego, w osobach; Starosty Przemyskiego Jana Pączka, Przewodniczącego Rady Powiatu Przemyskiego Wojciecha Bobowskiego, Wicestarosty Przemyskiego Marka Kudły, Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Przemyskiego Bożeny Ryczan, członków Zarządu powiatu Przemyskiego: Zbigniewa Blecharczyka i Ryszarda Gołębiowskiego oraz radnych Powiatu Przemyskiego Henryka Sowy, Arkadiusza Mazura i Piotra Pękalskiego, Sekretarza Powiatu Przemyskiego Jerzego Góralewicza, Powiatowego Rzecznika Prasowego Małgorzaty Dachnowicz, Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Janusza Hołyszki. Wydarzenie skupiło wiele zacnych osobistości, wśród których znaleźli się: Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, Posłowie na Sejm RP Marek Rząsa i Piotr Uruski, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Mariusz Król, Dyrektor Wydziału Infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Krzysztof Sopel, przedstawiciele Nadleśnictwa Krasiczyn: zastępca Nadleśniczego – Dariusz Warchoł, Sekretarz –Zbigniew Kijanka i specjalista ds. drogownictwa – Dariusz Kondratko, Nadkomisarz Jerzy Kruczek – komendant Komisariatu Policji w Dubiecku

Oraz wielu samorządowców z gmin powiatu przemyskiego: Burmistrz Miasta i Gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak, Wójt Gminy Stubno Ryszard Adamski, Wójt Gminy Krasiczyn Tadeusz Bobek, Wójt Gminy Bircza Grzegorz Gągola, Wójt Gminy Medyka Marek Iwasieczko, Wójt Gminy Orły Bogusława Słabickiego, Wójt Gminy Żurawica Tomasza Szeleszczuk, przedstawiciele wykonawców; Firma STRABAG i Firma Bieżące Utrzymanie Dróg Mariusz Ślimak, inspektorzy nadzoru; Antoni Zabłocki, Wojciech Franków, projektant drogi Marek Kowieszko, Przewodniczący Rady Gminy Krzywcza, Zygmunt Sobol wraz z radnymi, sołtysi oraz współpracownicy Wójta Gminy Krzywcza ze Skarbnikiem Gminy Beatą Wielgosz na czele. Po oficjalnym przecięciu wstęgi zebrani goście przejechali się całym odcinkiem drogi podziwiając walory przyrodnicze i turystyczne po drodze biegnącej wzdłuż wstęgi Sanu, następnie w miejscowym Zajeździe „Talar” w Ruszelczycach, do którego zaprosił wszystkich Wójt Gminy Krzywcza nastąpiła druga część spotkania. Wójt Gminy Krzywcza Wacław Pawłowski przywitał wszystkich zaproszonych gości, przybliżył historię starań budowy drogi. Podkreślając, że ta droga to ziszczenie marzeń jego ale i także wielu mieszkańców Bachowa i całej gminy Krzywcza. Ma ona kluczowe znaczenie dla rozwijającej się agroturystyki i ekoturystki, z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy nadsańskich terenów. Następnie głos zabrali zaproszeni goście a wśród nich znalazł się także Starosta Przemyski Jan Pączek, który pogratulował Wójtowi Gminy Krzywcza udanej inwestycji i dużej skuteczności w pozyskaniu środków. Zachęcił obecnych na sali przedstawicieli władz rządowych i województwa podkarpackiego do wsparcia inwestycji do której przygotowuje się Powiat Przemyski tj. obwodnicy dla Krzywczy, złożył także wszystkim najlepsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Oprac.: M. Dachnowicz