Pamięć o tragicznych wydarzeniach

22 października 2016 r. uroczyście obchodzono 71. rocznicę obrony Birczy przez mieszkańców i żołnierzy IX Dywizji Piechoty przed UPA.

Uroczystość rozpoczęto od  Mszy Św. w miejscowym kościele parafialnym, a następnie – w asyście wojska – udano się pod pomnik w rynku, gdzie odbyła się część oficjalna. Przy pomniku wystawiona została wojskowa asysta honorowa żołnierzy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy w Przemyślu oraz posterunek honorowy składający się z birczańskich uczniów i harcerzy.

Wśród samorządowców powiatu przemyskiego uczestniczyli: Grzegorz Gągola – Wójt Gminy Bircza, Ryszard Adamski – Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego, Jerzy Góralewicz – Sekretarz Powiatu Przemyskiego, Janusz Hamryszczak – Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla oraz Artur Brożyniak z rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Modlitwę za poległych i pomordowanych odmówił ks. Wojciech Szmuc. Wyrazem hołdu wobec poległych i pomordowanych był apel pamięci i salwa honorowa oddana przez żołnierzy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.

Następnie w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy odbył się Festiwal Piosenki Patriotycznej. Uroczystości zakończyła projekcja filmu „Placówka” z roku 1976 w reżyserii Lucjana Jankowskiego. Film ten przypomina obronę Birczy na tletragicznych wydarzeń z lat 1944-1947.