Podpisanie umów z kołami łowieckimi

30 marca br. Starosta Przemyski Jan Pączek podpisał z przedstawicielami 6 kół łowieckich umowy na wydzierżawienie polnych obwodów łowieckich na okres od 1.04.2017r do 31.03. 2027.

Podpisanie kolejnych umów na dzierżawę polnych obwodów łowieckich położonych na terenie powiatu przemyskiego stało się okazją do podsumowania dotychczasowej działalności kół łowieckich, która jest prowadzona nie tylko w oparciu o ustawę Prawo Łowieckie, ale również w oparciu o roczne plany łowieckie czy też wieloletnie łowieckie plany hodowlane sporządzane przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie po uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim i Marszałkiem Województwa Podkarpackiego.

Istotnym zadaniem spoczywającym na kołach łowieckich, szczególnie z punktu widzenia rolników, jest szacowanie szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez zwierzynę łowną oraz wypłata odszkodowań.

Umowy na dzierżawę polnych obwodów łowieckich położonych na terenie powiatu przemyskiego podpisane zostały po wcześniejszym zasięgnięciu opinii Podkarpackiej Izby Rolniczej oraz wójtów i burmistrzów poszczególnych gmin.

Na terenie powiatu przemyskiego funkcjonuje 7 polnych obwodów łowieckich, dzierżawi je 6 kół łowieckich:

Koło Łowieckie „RYŚ”pk 121,

KołoŁowieckie „PONOWA” pk 143,

Koło Łowieckie „PASZKOT” pk 144,

Koło Łowieckie „ŻBIK” pk 145,

Koło Łowieckie „PONOWA” pk 148,

Koło Łowieckie „DZIK” pk 164,

Koło Łowieckie „MIŚ” pk 162.

Starosta Przemyski Jan Pączek w krótkim przemów podziękował wszystkim przedstawicielom kół łowieckich za pracę i zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska i regulacje gatunków.