PODSUMOWANIE V EDYCJI KONKURSU „Kardynał Adam Stefan Sapieha – Wielki Syn Swojej Ojczyzny”

Oprac.: Magdalena Błachut Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasiczynie

25 listopada 2022r. w salach zamku Zespołu Zamkowo – Parkowego w Krasiczynie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie V edycji powiatowego konkursu „Kardynał Adam Stefan Sapieha – Wielki Syn Swojej Ojczyzny”. Organizatorami Konkursu były: Gminna Biblioteka Publiczna w Krasiczynie pełniąca funkcję biblioteki powiatowej oraz Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie. Patronat nad Konkursem objęły: Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Gmina Krasiczyn, Parafia pw. Świętego Marcina  w Krasiczynie oraz Zespół Zamkowo Parkowy w Krasiczynie (Fundacja Pro Arte et Historia).

Celem konkursu było:

– popularyzowanie postaci kard A. S. Sapiehy,
– budowanie tradycji lokalnej i narodowej,
– utrwalanie tożsamości i wrażliwości patriotycznej,

– przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze,
– promowanie uczniów uzdolnionych technicznie, plastycznie, multimedialnie oraz językowo,
– kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi środkami wypowiedzi.

Prace plastyczne, multimedialne oraz testy wiedzy uczniów zostały ocenione przez Komisję Konkursową w składzie:   – Pani Magdalena Błachut – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasiczynie;  – Pani Marzanna Zachara – nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie;  – Pani Aldona Maksym- nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie;  – Pani Jolanta Kostkiewicz- nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie;- Pan Marek Skwarko- nauczyciel informatykiw Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie;

Uroczyste rozdanie nagród w poszczególnych kategoriach konkursowych poprzedziło powitanie przybyłych na tą uroczystość gości. Organizatorzy Konkursu przedstawili  przedstawicieli urzędów i firm patronujących Konkursowi: Naczelnika Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Powiatu Przemyskiego – Pana Piotra Worosza, Dyrektora Marketingu, Reklamy i Sprzedaży Usług Zespołu Zamkowo – Parkowegow KrasiczyniePanią Magdalenę Ziemską,ks. Prałata Stanisława Bartmińskiego, proboszcza parafii pw. Św. Marcina – ks. Sławomira Nowaka. Nagrody dla finalistów Konkursu ufundowali: Gminna Biblioteka Publiczna w Krasiczynie pełniąca funkcję biblioteki powiatowej, Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie,  Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Wójt Gminy Krasiczyn, Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Św. Marcina w Krasiczynie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Krasiczynie.

Nagrody rzeczowe laureatom Konkursu oraz podziękowania opiekunom wręczyli: Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Powiatu Przemyskiego Pan Piotr Worosz, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie Pan Marek Skwarko oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasiczynie Pani Magdalena Błachut.

Konkurs przeprowadzono w 3 kategoriach:

1. konkurs wiedzy o życiu i działalności kard. A. S. Sapiehy:

I miejsce-KINGA REPICH Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łętowni,

II miejsce- ZUZANNA CHRAPEK Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II    w Krównikach,

III miejsce-MAJA BUŚ Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łętowni.

1. konkurs na prezentację multimedialną o życiu i działalności kard. A. S. Sapiehy:

I miejsce-BRAJAN PAŃCZYSZYN Szkoła Podstawowa Nr 5 w Przemyślu im. Bohaterów Września,

II miejsce- ALEKSANDRA CZEREBA Szkoła Podstawowa im.Św. Jadwigi Królowej w Żurawicy,

II miejsce-ZUZANNA TOMASZEWSKA Szkoła Podstawowa w Sufczynie,

III miejsce- OLIWIA MUZYCZUK Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II  w Krównikach,

III miejsce- ALICJA POLKOWSKA Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej  w Krasiczynie.

1. konkurs plastyczny „Sapieha oczami dziecka” (dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej):

I miejsce- KAROL KOWAL Szkoła Podstawowa w Stubnie,

II miejsce- HELENA STOCHŁA Szkoła Podstawowa w Wyszatycach,

II miejsce BLANKA STAWARZ Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie,

III miejsce KAROL HOŁOWIECKISzkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszanach,

III miejsce MARIJA RIZHOVA Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Zadąbrowiu.

WYRÓŻNIENIA:

KORNELIA FOK Szkoła Podstawowa im ŚW. Jadwigi Królowej w Krasiczynie,

KLAUDIA MARTYŃSKA Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie,

OLIWIA PORCZAK Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszanach.