Powiat Przemyski w hołdzie poległym podczas II Wojny Światowej

1 września 2021 r. Prezydent Miasta Przemyśla, Starosta Przemyski i Dowódca Garnizonu Przemyśl; organizatorzy przemyskich uroczystości 82. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej wraz z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami miasta oddali cześć obrońcom ojczyzny.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji poległych w czasie II Wojny Światowej w kościele OO. Karmelitów Bosych w Przemyślu. Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości na Cmentarzu Wojskowym złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Nieznanego Żołnierza. Organizatorzy uroczystości złożyli także wiązanki kwiatów na: Grobie Katyńskim, Kwaterze Żołnierzy z 1939, Kwaterze Żołnierzy AK i Kwaterze Żołnierzy Polskich poległych w walkach z UPA.

W uroczystości wzięli udział, m.in.: Dowódca Garnizonu Przemyśl ppłk Marcin Zalewski, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Wiceprezydent Miasta Przemyśla Bogusław Świeży, oraz radni Przemyskiej Rady Miejskiej w osobach: Ewy Sawickiej, Małgorzaty Gazdowicz, Macieja Kamińskiego, Roberta Bala, Dariusza Laska, Starosta Przemyski Jan Pączek, Wicestarosta Przemyski Marek Kudła, Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Wojciech Bobowski, Wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk, Prezes Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl Mirosław Majkowski, Żołnierze, Służby Mundurowe, Kombatanci, Sybiracy, Harcerze i przedstawiciele organizacji społecznych.

1 września 1939 r. salwami oddanymi przez pancernik Schleswig-Holstein rozpoczęła się II wojna światowa. W piątek 1 września 1939 roku, jeszcze przed wschodem słońca, o godzinie 4.47 komandor Gustav Kleikamp, dowódca okrętu szkolnego Kriegsmarine Schleswig-Holstein, kotwiczącego w kanale portowym na wysokości Twierdzy Wisłoujście, wydał rozkaz otwarcia ognia z dział artylerii głównej, średniej i lekkiej okrętu w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Minutę później zabrzmiały pierwsze salwy dział okrętowych, chwilę później do ostrzału dołączyły działka przeciwlotnicze o kalibrze 20 mm. Pociski spadały na południowo-wschodnią część półwyspu.

Celem trwającej około 7 minut kanonady było zniszczenie części muru składnicy, który na tym odcinku stanowił przeszkodę dla atakującej Kompanii Szturmowej Kriegsmarine, dowodzonej przez porucznika Wilhelma Henningsena. W kierunku składnicy strzelać zaczęły również karabiny maszynowe rozlokowane wcześniej, po drugiej stronie kanału portowego, na przeciwko Westerplatte.

Oprac.: M. Dachnowicz