Powiat Przemyski wspiera gminę Nowy Targ w powiecie nowotarskim w usuwaniu skutków klęski żywiołowej w wyniku pożaru w miejscowości Nowa Biała.

Władze Powiatu Przemyskiego solidaryzując się z gminą Nowy Targ, podjęły uchwałę w sprawie udzielenia pomocy w formie dotacji na usuwanie skutków klęski żywiołowej wywołanej pożarem w miejscowości Nowa Biała wysokości 20 000,00 zł. Radni byli jednomyślni; za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych a 4 było nieobecnych.

Powiat Przemyski po klęsce powodzi jaka nawiedziła jego tereny 2020 r., najmocniej doświadczając swoimi skutkami gminę Bircza i Dubiecko otrzymał wsparcie od wielu samorządów z całej Polski. Był to wielki akt samorządowej solidarności, pokazujący, że jest ona, nie sloganem a realną pomocą. Udzielenie pomocy Gminie Nowy Targ jest właśnie wyrazem tak rozumianej solidarności i zrozumienia potrzeb w walce ze skutkami żywiołu. To ogromna tragedia dla wielu mieszkańców i dla samorządu gminy Nowy Targ.  W wyniku pożaru jaki wybuchł  w Nowej Białej w dniu 19 czerwca br. Spłonęło w sumie 21 domów i 23 budynki gospodarcze.  Stały one w zwartej zabudowie, ściana przy ścianie, więc ogień rozprzestrzeniał się w błyskawicznym tempie. Na miejscu działało ponad 100 jednostek straży pożarnej i 400 strażaków. Zadysponowano też cztery Zespoły Ratownictwa Medycznego i śmigłowiec LPR. Pięć osób trafiło do szpitala, na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Straty materialne są ogromne, tym bardziej, że zabudowa Nowej Białej jest objęta procedurami wojewódzkiego konserwatora zabytków, a ze wstępnych oględzin wynika, że niemal całkowicie zniszczonych zostało pięć zabytkowych budynków mieszkalnych i 23 gospodarcze o walorach historycznych.

Oprac.: M. Dachnowicz