Program profilaktyczny „Bezpiecznie w szkołach”

W trosce o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli oraz wszystkich innych osób związanych ze środowiskiem szkolnym, zgodnie z decyzją Pana Wiesław Łyszczka Głównego Inspektora Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie uruchomił program profilaktyczny „Bezpiecznie w szkole”.

Do dyrektorów szkół i placówek oświatowych z terenu województwa podkarpackiego  przesłano zaproszenia do udziału w programie wraz z listem intencyjnym Głównego Inspektora Pracy, który publikujemy poniżej.

Celem uruchomionego programu jest popularyzacja wymagań prawnych oraz dobrych praktyk w zakresie działań polegających na zapobieganiu i redukcji zagrożeń w szkołach oraz placówkach oświatowych, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia w czasie pandemii.

Realizacja programu obejmuje bezpłatne szkolenia prowadzone przez inspektorów pracy w szkołach i placówkach  oświatowych. W trakcie szkoleń upowszechniane będą zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym związane z dokonaniem prawidłowej oceny ryzyka zawodowego oraz jej aktualizacją m.in. w związku z pojawieniem się nowych czynników ryzyka. Wsparciem tych działań będzie również doradztwo PIP w zakresie bezpiecznych warunków pracy, uzupełnione dystrybucją tematycznych plakatów, prezentujących dobre praktyki i rozwiązania antykowidowe.

Realizacja programu profilaktycznego w szkołach będzie uwzględniać również wymianę informacji ze służbami sanitarnymi w zakresie nieprawidłowości dotyczących zagadnień leżących w kompetencjach Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Źródło: