Promocja albumu „Barwy Ziemi Przemyskiej”

13 września na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu odbyła się promocja albumu „Barwy Ziemi Przemyskiej” autorstwa Zdzisława Szeligi (tekst) i Waldka Sosnowskiego (fotografie) wydanego przez Starostwo Powiatowe, a współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Licznie przybyłych gości przywitała Renata Nowakowska – Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, na którą wpływ miało bez wątpienia miejsce – reprezentacyjna sala kominkowa Zamku Kazimierzowskiego. O historii zamku i jego niegdysiejszych gospodarzach – starostach przemyskich mówił Lucjan Fac, historyk, nauczyciel I LO w Przemyślu Promocję albumu urozmaiciła wystawa fotografii, którą przybyli goście mogli podziwiać w trakcie imprezy. Autorzy albumu Zdzisław Szeliga oraz Waldemar Sosnowski mówili o pomyśle stworzenia publikacji, innej niż wszystkie dotychczasowe. Zachęcali również zgromadzonych do wpisu w pamiątkowym egzemplarzu albumu, który krążył po sali. Jako pierwsi uczynili to: Starosta Przemyski – Jan Pączek i Wiceprezydent Przemyśla – Dariusz Iwaneczko.

Fotografie albumu „Barwy Ziemi Przemyskiej” ukazują piękno naszej „Małej Ojczyzny”. W krótkim wstępie autorstwa Zdzisława Szeligi opisane są dzieje rozległej niegdyś, historycznej ziemi przemyskiej, począwszy od pierwszych wzmianek a skończywszy na czasach współczesnych. Album podzielono na pięć części: Barwy Ziemi Przemyskiej;Od tysiąca lat Przemyśl; Z konieczności i wyboru – twierdza; Perły, perełki, osobliwości; Skarb tej ziemi – przyroda. Warto przewertować strony albumu i zobaczyć perfekcyjnie uchwycony w obiektywie Waldka Sosnowskiego ten niewielki skrawek naszego prastarego dziedzictwa – ziemi przemyskiej.

Album „Barwy Ziemi Przemyskiej” będzie można nabyć w przemyskich księgarniach.