Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju

5 stycznia 2017 roku,w miejscu planowanego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice, odbyła się uroczystość przekazania przez polskich harcerzy symbolicznego Betlejemskiego Światełka Pokoju ukraińskim płastunom. Akcja ta – zapoczątkowana przed laty przez austriackich skautów – przyjęła się w naszym regionie i od dziewięciu lat organizowana jest przez zaprzyjaźnione samorządy z obu stron granicy, czyli Powiat Przemyski i Rejon Starosamborski.

Na uroczystość tuż przy pasie granicznym przybyli zarówno przedstawiciele samorządów, jak i służb mundurowych, a przede wszystkim harcerze, młodzież i okoliczni mieszkańcy. Władze przygranicznych samorządów reprezentowali: starosta przemyski Jan Pączek  oraz Tatiana Terlecka, starosta Rejonu Starosamborskiego.

Wśród uczestników uroczystości obecni byli m.in.: posłowie RP – Andrzej Matusiewicz, Mieczysław Kasprzak i Wojciech Bakun prezydent Przemyśla –Robert Choma, a imprezę prowadził sekretarz powiatu Jerzy Góralewicz.

W tym mroźnym dniu nie zabrakło wspólnego kolędowania, przekazywania życzeń i upominków oraz dzielenia sięopłatkiem i prosforą, poświęconymi przez księdza Stanisława Czenczka oraz kapłanów obrządku, greckokatolickiego.

Na koniec harcerze i piastuny utworzyli wspólny krąg. A wszyscy wyrażali nadzieję, że rychło doczekamy w tym miejscu przejścia granicznego z prawdziwego zdarzenia.