Przekazanie samochodu strażackiego dla OSP w Kniażycach

Ochotnicza Straż Pożarna w Kniażycach (Gmina Fredropol) powstała w 1958 r. Pierwszy samochód STAR A26-P003 (rok produkcji 1974) nazywany przez strażaków pieszczotliwie ,,babcią” został przyjęty w 1992 roku z OSP Fredropol. Pełnił swoją służbę do grudnia 2017 r. W tym czasie Wójt gminy Medyka przekazał z tamtejszej jednostki OSP ciężki samochód pożarniczy marki Jelcz, który służył pomocą mieszkańcom gminy Fredropol. W ciągu trzech lat 79 razy wiózł strażaków do akcji. 20 listopada 2020 r. w Niemieckim Homburgu, zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi, odbyło się przekazanie samochodu pożarniczego marki MAN 12.192 dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kniażycach. Z inicjatywy Starosty Przemyskiego Jana Pączka oraz ówczesnego Komendanta Gminnego OSP Aleksandra Dzimiry została zaproszona do Kniażyc, przebywająca na terenie zaprzyjaźnionego Powiatu Przemyskiego delegacja z Homburga w 2016 roku i od tamtej pory rozpoczęły się wspólnie starania o samochód strażacki. W 2018 roku na jubileuszu 60-tej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kniażycach, uczestniczyła również delegacja z Homburga, która na zaproszenie Starosty Przemyskiego przyjechała wraz z Chórem im. Szuberta, który swoim występem w kościele w Kniażycach uświetnił uroczystość. Pan dr Theophil Gallo Starosta Powiatu Saarpfalz-Kreis uwiecznił swoją obecność wbijając pamiątkowy gwóźdź w drzewiec sztandaru nadanego dla OSP w Kniażycach. Samochód został zakupiony przez Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Kraju Saary od Straży Pożarnej w Homburg-Kirkel i przekazany w ramach przyjaźni i partnerstwa powiatowego między Powiatem Przemyskim i Powiatem Saarpfalz. Prezesem Towarzystwa Niemiecko-Polskiego jest Pan dr. Theophil Gallo, a Pani dr. Violetta Frys jako pełnomocnik starosty do spraw partnerstw przejęła organizację i pośrednictwo w realizacji tego projektu. W przekazaniu samochodu uczestniczyli: Starosta Powiatu Saarpfalz-Kreises i Prezes Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Kraju Saary dr Theophil Gallo, Burmistrz Gminy Kirkel Frank John, Dyrektor Andreas Motsch, Powiatowy Inspektor Straży Pożarnej Uwe Wagner, Z-ca kierownika ds. Europejskich i Partnerstw dr Violetta Frys, Naczelnik Straży Pożarnej Gunther Klein, Z-ca Naczelnika Obwodu Gaśniczego Patrik Bentz, Sandra Brettar z biura prasowego, Ryszard Jakubiec Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kniażycach, Krzysztof Jakubus Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Kniażycach, Piotr Ukarma Skarbnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Kniażycach, Aleksander Dzimira Radny Gminy Fredropol i jednocześnie W-ce Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Przemyślu.