Przemyskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Oprac.: M. Dachnowicz

Ustanowione w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ święto ma na celu uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej. W Przemyślu obchody z tej okazji jak co roku organizuje Prezydent Miasta Przemyśla wraz z Wydziałem Promocji i Kultury UM oraz Zakładem Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a w jego imieniu dr hab. Wacław Wierzbieniec, prof.UR.
Pamięć pomordowanych Żydach z przemyskiego getta uczczono pod pomnikiem przy ulicy Kopernika 14, wspólną, ekumeniczną modlitwą oraz złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy. Spotkali się tu m.in. wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, starosta przemyski Jan Pączek wraz z przewodniczącym rady powiatu przemyskiego Wojciechem Bobowskim, prezydent Wojciech Bakun wraz z przewodniczącym rady miejskiej Robertem Balem i wiceprezydentem Bogusławem Świeżym, przedstawicielami służb mundurowych, przemyskich organizacji i stowarzyszeń, m.in. Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu oraz młodzieżą z przemyskich szkół. Obecni byli także potomkowie żydowskich mieszkańców Podkarpacia przybyłych do Przemyśla z kraju i z zagranicy. Uroczystości zakończyły się modlitwą i zapalaniem zniczy na cmentarzu żydowskim przy ul. Słowackiego w Przemyślu.