Relacja z warsztatów dla bibliotekarzy z powiatu przemyskiego

Oprac.: Magdalena Błachut – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasiczynie

23 listopada br. Gminna Biblioteka Publiczna w Krasiczynie pełniąca funkcję biblioteki powiatowej zorganizowała dla bibliotekarzy z powiatu przemyskiegoautorskie warsztaty pn. „Przez dziurkę od klucza”.Warsztaty te uczą  jak opowiadać, jak stosować opowieści w edukacji, sztuce i muzealnictwie. Działania warsztatowe„Przez dziurkę od klucza”odnoszą się do tradycji, tożsamości własnej i wspólnej, wędrują po świecie różnorodnych kultur i obyczajów, by poprzez ich dowartościowanie  dostrzec bogactwo i wyjątkowość własnego dziedzictwa. Warsztaty przeprowadziła pani Anna Woźniak – opowiadaczka, badaczka, animatorka kultury. Od 2015 r. współtworzy Opowieści z Walizki – kolektyw artystyczny tworzący spektakle narracyjne oraz projekty interdyscyplinarne wokół sztuki opowiadania. Występowała m.in. na Jarmarku Jagiellońskim (Lublin; 2017,2021), Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania (Warszawa; 2015,2016,2021), Festiwalu Literacki Sopot (Sopot; 2016), Spotkaniach Teatralnych InNowica (Nowica 2015,2016), Festiwalu Góry Literatury (2022), Festiwalu Literatury dla Dzieci i Młodzieży TROPY (2022).  Wspólnie z Joanną Sarnecką wyreżyserowała spektakl narracyjny Niewidzialne Miasta 2.0, w której do współtworzenia opowieści została wykorzystana technologia AI. Swoją działalność artystyczną realizuje w niewielkich miejscowościach wiejskich i wiejsko-miejskich.Pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury, gdzie prowadzi badania w ramach Mazowieckiego Obserwatorium Kultury oraz koordynuje projekty edukacyjne i artystyczne m.in. Mazowiecką Szkołę Opowiadaczy oraz, we współpracy z najstarszą grupą opowiadaczą Stowarzyszenie Grupa Studnia O., Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. Autorka i współautorka raportów badawczych m.in.: Tu zaczynają się schody (2021), Instytucje kultury z woj. mazowieckiego w okresie pandemii (2021), Twórcze przepływy. Sektor kreatywny a podmioty kultury. Formy i metody współpracy (2020). W 2020 r. nagrała z przyjaciółmi płytę Wyliczanki Wydzieranki z tradycyjnymi wyliczankami dziecięcymi we współczesnych alternatywnych aranżacjach. Od 2014 r. prowadzi warsztaty Przez dziurkę od klucza, podczas których zanurza się w opowieści etnograficzne i historyczne.