Rozstrzygnięcie IV edycji powiatowego konkursu „Kardynał Adam Stefan Sapieha – Wielki Syn Swojej Ojczyzny”

17 listopada 2021r. w salach zamku Zespołu Zamkowo – Parkowego w Krasiczynie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie IV edycji powiatowego konkursu „Kardynał Adam Stefan Sapieha – Wielki Syn Swojej Ojczyzny”. Organizatorami Konkursu były: Gminna Biblioteka Publiczna w Krasiczynie pełniąca funkcję biblioteki powiatowej, Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie. Patronat nad Konkursem objął: Jan Pączek Starosta Przemyski, Tadeusz Bobek Wójt Gminy Krasiczyn, Parafia Krasiczyn pw. Świętego Marcina oraz Zespół Zamkowo Parkowy w Krasiczynie (Fundacja Pro Arte et Historia).

Celem konkursu było:

– popularyzowanie postaci kard A. S. Sapiehy,
– budowanie tradycji lokalnej i narodowej,
– utrwalanie tożsamości i wrażliwości patriotycznej,

– przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze,
– promowanie uczniów uzdolnionych technicznie, plastycznie, multimedialnie oraz językowo,
– kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi środkami wypowiedzi.

Prace plastyczne i multimedialne uczniów zostały ocenione w poszczególnych kategoriach przez Komisję Konkursową w składzie:
– Pani Magdalena Błachut – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasiczynie;
– Pani Marzanna Zachara – nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie;
– Pani Izabela Kraus – artysta plastyk.

Uroczyste rozdanie nagród w poszczególnych kategoriach konkursowych poprzedziło powitanie przybyłych na tę uroczystość gości, a mianowicie: Wójta Gminy Krasiczyn  –  Pana Tadeusza Bobka, Naczelnika Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Powiatu Przemyskiego – Pana Piotra Worosza, ks. Prałata Stanisława Bartmińskiego, proboszcza parafii pw. Św. Marcina – ks. Sławomira Nowaka. Nagrody dla finalistów i upominki dla uczestników Konkursu ufundowali: Gminna Biblioteka Publiczna w Krasiczynie pełniąca funkcję biblioteki powiatowej, Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie,  Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Wójt Gminy Krasiczyn oraz Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Św. Marcina w Krasiczynie.

Upominki laureatom Konkursu oraz pamiątkowe dyplomy dla wszystkich osób biorących w nim udział wręczyli: Wójt Gminy Krasiczyn – Pan Tadeusz Bobek, Naczelnik Starostwa Powiatowego w Przemyślu Pan Piotr Worosz, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej – Pan Marek Kuźmiek oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasiczynie – Pani Magdalena Błachut.

Konkurs przeprowadzono w 3 kategoriach, dla 2 grup wiekowych:

1. konkurs wiedzy o życiu i działalności kard. A. S. Sapiehy (dla uczniów klas VII- VIII szkoły podstawowej):

I miejsce ANTONI ZUBIK Szkoła Podstawowa w Wyszatycach
II miejsce KINGA STASZKÓW Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Lipie
III miejsce ZUZANNA CHRAPEK Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II    w Krównikach

1. konkurs na prezentację multimedialną o życiu i działalności kard. A. S. Sapiehy (dla uczniów klas VII- VIII szkoły podstawowej):

I miejsce LAURA KUBIK Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie
II miejsce JULIA BINKO – ĆWIERZ Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Krównikach
III miejsce OLIWIA WRÓBEL Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Krównikach

1. konkurs plastyczny „Sapieha oczami dziecka” (dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej):

I miejsce KLAUDIA MARTYŃSKA Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie
II miejsce AMELIA FOK Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie
II miejsce HELENA STOCHŁA Szkoła Podstawowa w Wyszatycach
III miejsce MAJA JAROCH Szkoła Podstawowa w Wyszatycach

WYRÓŻNIENIA:

KORNELIA FOK Szkoła Podstawowa im ŚW. Jadwigi Królowej w Krasiczynie
DOMINIK WASYLISZYN Szkoła Podstawowa nr 7 przy SOSW nr 1 w Przemyślu
ALICJA POLKOWSKA Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie
ŁUKASZ OWARZANY Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszanach

Łącznie w Konkursie wzięło udział 28 uczniów z 9 szkół podstawowych powiatu przemyskiego: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszanach, Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Krównikach, Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Lipie, Szkoła Podstawowa w Wyszatycach, Szkoła Podstawowa nr 7 przy Szkolnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Przemyślu, Szkoła Podstawowa w Huwnikach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Bachórcu, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Henryka Jordana w Przemyślu, Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie.

Oprac. M Błachut  – Dyrektor Gminnej Biblioteki Powiatowej w Krasiczynie