Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Single

Uhonorowano zasłużoną dla  miasta rodzinę Tarnawskich

W Przemyślu przy ul. Grodzkiej pod nr 19 na fasadzie kamienicy uhonorowano zasłużoną dla  miasta rodzinę Tarnawskich. W uroczystości odsłonięcia tablicy w imieniu władz Powiatu Przemyskiego uczestniczył Wicestarosta Przemyski Marek Kudła.

Na tablicy wymieniono czworo członków tej rodziny.

– Leonarda Tarnawskiego, który był adwokatem, doktorem praw, działaczem społecznym, politykiem i współtwórcą Konstytucji Marcowej. Podporucznik i weteran Powstania Styczniowego, filantrop. Był posłem miasta Przemyśla do Sejmu Galicyjskiego w latach 1901-1908 oraz do Sejmu Ustawodawczego w latach 1919-1922. Był też m.in. prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

– Władysława Tarnawskiego, który był żołnierzem I wojny światowej, walczył na froncie karpackim i dziennikarzem w czasie walk polsko-ukraińskich 1918-1919. Filolog-anglista, pierwszy tłumacz dzieł całego Szekspira na język polski, dziennikarz i polityk Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego. W czasie okupacji niemieckiej prowadził w Krakowie tajne komplety uniwersyteckie, wykładał we Lwowie. Aresztowany w 1946 r. skazany za działalność antypaństwową, więzień stalinowski. Zmarł w więzieniu na Mokotowie. Został pochowany na warszawskich powązkach.

– Apolinarego Tarnawskiego, który był lekarzem, pionierem przyrodolecznictwa i geriatrii w Polsce, założycielem i właścicielem prywatnego sanatorium w Polsce w Kosowie Huculskim. Aresztowany przez władze austriackie, w czasie II wojny światowej wyemigrował do Rumunii, na Cypr i do Palestyny.

– Wincentę Tarnawską z Waygartów, która była działaczką społeczną i niepodległościową, właścicielką Sufczyny i Jasienicy koło Birczy. Fundatorką kaplicy w Sufczynie, założycielką szkoły powszechnej w Reczpolu. Założycielką Związku Polek w Przemyślu, przewodniczącą Ligi Kobiet, członkini m.in. Towarzystwa Rzemieślników i Rękodzielników „Gwiazda”, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W czasie walk o Przemyśl w listopadzie 1918 r. prowadziła kuchnię dla polskich żołnierzy w koszarach 45 pp. Członkini Związku Legionów Polskich, od 1938 r. jest honorową obywatelka miasta Przemyśla.

Oprac.: M. Dachnowicz
Fot.: fb IPN o. Rzeszów

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30