Uroczyste obchody 80. Rocznicy wojny obronnej 1939 r. w Borownicy

W niedzielę 8 września 2019 r. obchodzono 80. rocznicę wojny obronnej w Borownicy. Organizatorami tegorocznych uroczystości byli: Zarząd Wojewódzki ZŻWP w Rzeszowie, Wójt Gminy Bircza oraz Rada Gminy Bircza. Obchody rozpoczęto podniesieniem flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt. Ceremonię wciągnięcia flagi na maszt dokonał poczet flagowy 1. Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej im. płk. dypl. Beniamina Kotarby z 17-tej Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Hymn państwowy odegrała Orkiestra Dęta z OSP w Medyce. Uroczystość była doskonałą okazją do uhonorowania odznaczeniami osób zasłużonych, i tak, Złotym Krzyżem „za zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” odznaczony został z rąk Pana płk. dypl. w stanie spocz. Józefa Mroczki Pan ppłk. Damian Kidawa Dowódca 1. Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej im. płk dypl. Beniamina Kotarby z 17-tej Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, Odznaczeniem z rąk aspiranta sztab. Pana Józefa Bąka za wybitne patriotyczne zasługi Krzyżem Niepodległości zostali odznaczeni: Pan płk. dypl. w stanie spocz. Józef Mroczka, Pan Grzegorz Gągola Wójt Gminy Bircza, Pan Kazimierz Cap Przewodniczący Rady Gminy Bircza, Pan Tadeusz Turoń były Sekretarz Koła Nr 11 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 17 Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej w Rzeszowie. Następnie odmówiona została modlitwa, której przewodniczył ks. Bogusław Folusiewicz – Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Borownicy. Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. W obchodach 80. rocznicy wojny obronnej udział wzięli: rodzina poległego płk. dypl. Beniamina Kotarby, wojsko, przedstawiciele organizacji kombatanckich i strzeleckich, posłowie, przedstawiciele Powiatu Przemyskiego Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Ryszard Adamski oraz Radni Powiatu Przemyskiego: Wojciech Bobowski, Arkadiusz Mazur, władze gminne, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, młodzież szkolna, pracownicy lasów państwowych, Orkiestra Dęta z OSP Medyka, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Zgrupowanie Żmija” ze Świątnik Górnych, przedsiębiorcy działający na terenie gminy Bircza, członkowie organizacji pozarządowych, mieszkańcy Borownicy i mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz inni zaproszeni goście.