Uroczystości pogrzebowe ekshumowanych 14 żołnierzy zamordowanych w jawornickim lesie

Oprac.: M. Dachnowicz
Po 76 latach w Jaworniku Ruskim odbyły się uroczystości pogrzebowe ekshumowanych 14 żołnierzy zamordowanych w jawornickim lesie w lipcu 1946 r. przez Ukraińską Powstańczą Armię.
24 lipca 1946 r. w Jaworniku Ruskim doszło do mordu dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN-UPA na 14 Żołnierzach Wojska Polskiego z 28 Pułku Piechoty 9 Dywizji Piechoty. Po 76. latach od tych tragicznych wydarzeń w Jaworniku Ruskim odbyły się uroczystości pogrzebowe ekshumowanych żołnierzy, organizowane wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Urząd Gminy w Birczy oraz 21 Brygada Strzelców Podhalańskich.
W uroczystości udział wzięli członkowie rodzin zamordowanych żołnierzy, licznie zgromadzeni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz instytucji i środowisk lokalnych. Wśród uczestników uroczystości obecny był prof. Karol Polejowski- zastępca prezesa IPN, prokurator Andrzej Pozorski- zastępca Prokuratora Generalnego, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ks. prof. dr hab. Józef Marecki- członek kolegium IPN, płk Konrad Kłos- przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jolanta Sawicka- wicewojewoda podkarpacki, Anna Huk- członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Jan Pączek- starosta przemyski, Wojciech Bobowski- przewodniczący rady powiatu przemyskiego, Marek Kudła- wicestarosta przemyski, radni powiatu przemyskiego Władysław Maciupa, Henryk Sowa, sekretarz powiatu przemyskiego Jerzy Góralewicz, Agnieszka Paryga – skarbnik powiatu, Małgorzata Dachnowicz- powiatowy rzecznik prasowy, Henryk Kozik- przewodniczący rady powiatu brzozowskiego oraz członek Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych województwa podkarpackiego, Grzegorz Gągola- wójt gminy Bircza, Jacek Grzegorzak burmistrz miasta i gminy Dubiecko wraz z radnym gminy Jackiem Hendzlem, Ryszard Adamski – wójt gminy Stubno, Tadeusz Bobek – wójt gminy Krasiczyn, płk Robert Berej- zastępca Dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Płk Michał Małyska – dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, gen. bryg. SG Andrzej Popko-Komendant. Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, kpt. Inż. Jan Jastrzębski- Dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych, dr hab. Dariusz Iwaneczko- dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie, dr Piotr Szopa, naczelnik OBUWiM IPN w Rzeszowie, prokurator Dorota Cebrat, naczelnik Wydziału Nadzoru nad Śledztwami GKŚZpNP, prokurator Robert Janicki GKŚZpN, prok. Beata Śmiechowska – naczelnik OKŚZPNP w Rzeszowie, przedstawiciele posłów i parlamentarzystów RP, prof Andrzej Zapałowski- radny rady miejskiej w Przemyślu, Mirosław Majkowski- przewodniczący Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl wraz z grupą rekonstrukcyjną, przedstawiciele LP- Nadleśnictwa Bircza i Nadleśnictwa Dynów.
Krótki rys historyczny przedstawił dr hab. Dariusz Iwaneczko, obrazując sylwetki oraz okoliczności śmierci żołnierzy. Gości natomiast powitał dr Piotr Szopa – przedstawiciel IPN Rzeszów. Mszy Świętej przewodniczył abp. Adam Szal – Metropolita Przemyski. Homilię wygłosił ks. płk Władysław Maciej Kozicki, kapelan garnizonu przemyskiego. Po zakończeniu mszy świętej głos zabrał Zastępca Prezesa IPN Warszawa – dr hab. Karol Polejowski, który w swoim przemówieniu podkreślił, że poprzez dzisiejszą uroczystość państwo polskie wypełniło swój obowiązek odnalezienia, zwrócenia rodzinom i pogrzebania szczątków swoich obywateli. Nie brakło też podziękowań dla społeczników, którzy bardzo zaangażowali się w poszukiwania zamordowanych żołnierzy tj. Andrzeja Wrotniaka, Andrzeja, Banasia, Władysława Radonia, wójta gminy Grzegorza Gągoli, prof Andrzeja Zapałowskiego i mieszkańców Birczy.
Po Mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali z udziałem orkiestry wojskowej na pobliski cmentarz.
Pomordowanym na cmentarzu żołnierze oddali hołd salwą honorową a tuż po niej odbyło się złożenie wieńców i wiązanek przez obecnych na uroczystości. W imieniu władz powiatu przemyskiego głos zabrał Wojciech Bobowski – przewodniczący rady powiatu przemyskiego, który w swoim przemówieniu poparł apel wójta gminy Bircza Grzegorza Gągoli aby tablica na grobie Nieznanego Żołnierza z napisem „Bircza 1945 – 1946”, która zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach powróciła na swoje miejsce. Podkreślał wagę krzywdy jaką wyrządzono mieszkańcom gminy Bircza tym gestem, a w przestrzeni publicznej pojawiały się obraźliwe stwierdzenia, że Birczy bronili czekiści.
Birczy broniło Wojsko Polskie – podkreślał w swoim przemówieniu Wojciech Bobowski – ale LWP jest od 1952 r. Od chwili zmiany konstytucji. Nie było LWP w 1946 r. Podejrzewam, że żółnierze ci młodzi chłopcy, dwudziestoparoletni, wraz z ich dowódcą 23 – letnim w ogóle nie mieli pojęcia o polityce, ani się nią nie interesowali. Walczyli z wrogiem Walczyli z tymi, którzy mordowali ludność. Gdyby nie obronili Birczy to by zginęła ludność cywilna i zginęliby uchodźcy z sąsiednich miejscowości, gdyby nie żołnierze, gdyby nie milicjanci, którymi byli członkowie AK. Trzeba znać tę historię i sprawdzać (…) bo potem buduje się taką opowieść, że Bircza to był garnizon wojska, komisja przesiedleńcza, posterunek milicji, po to żeby umotywować napady i atak. Bo jeśli atakujemy obiekt wojskowy to przecież nie ludzi a jednak było inaczej. Stąd dzisiejsza uroczystość (…) mam nadzieję, że przybliży powrót napisu „Bircza 1945 – 1946” na grób Nieznanego Żołnierza, a żołnierze polscy będą uznawani za polskich żołnierzy. Panie poruczniku Wienc, bohaterscy żołnierze – zwrócił się do zamordowanych w 1946 r. żołnierzy – bardzo dziękuję za to, że możemy tu żyć. Bo to jest m.in. wasza zasługa. Żegnamy porucznika i jego trzynastu podkomendnych, Cześć ich pamięci. Będziemy o nich pamiętać! – zakończył przewodniczący Bobowski.
We wspólnej mogile spoczęli:
śp. kpr. JÓZEF BEDNARCZYK
śp. strz. FELIKS ŻYTO