XIX sesja Rady Powiatu Przemyskiego

23 stycznia 2020 r. odbyła się XIX sesja Rady Powiatu Przemyskiego. Radni podjęli na niej szereg uchwał dotyczących m.in.: zawarcia porozumień i powierzenia zadań ponadgminnych gminom naszego powiatu, zatwierdzenia planu pracy poszczególnych komisji czy podjęcia zmian w uchwale budżetowej. Najwięcej emocji wzbudziła jednak sprawa nie ujęta w planowanym porządku obrad. Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Wojciech Bobowski wskazał na konieczność podjęcia petycji dotyczącej bolesnych konsekwencji przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. W banku tym posiada swoje konto 34 samorządy z województwa podkarpackiego, w tym powiat przemyski. Z informacji uzyskanych w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym wynika, że tylko 57,4 procent depozytów jest bezpieczne, natomiast o pozostałe trzeba będzie dochodzić swoich praw. Powiat przemyski może przez to stracić prawie 3 mln złotych. Przewodniczący Wojciech Bobowski stwierdził, że jako samorząd zawsze działaliśmy zgodnie z prawem i nie powinniśmy teraz być karani za przestrzeganie tego prawa. Stąd, poparta przez wszystkich radnych, propozycja wystosowania w tej sprawie petycji do najwyższych organów państwa.