Zasłużeni dla Powiatu Przemyskiego. Wiemy, kto otrzyma honorowe odznaki.

Oprac. M. Dachnowicz
Rada powiatu przemyskiego na LXII posiedzeniu w dniu 11 sierpnia 2022 r. po pozytywnym zaopiniowaniu wniosków przez Kapitułę odznaki, jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie nadania odznaki honorowej „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego” następującym osobom:
1. Wiesław Hop,
2. Dariusz Majewski,
3. Mateusz Mędraś,
4. Andrzej Wrotniak.
Do Kapituły wpłynęły 4 wnioski o nadanie Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego” w dziedzinie: działalność społeczna i działalność edukacyjno-kulturalna. Kapituła wszystkie wnioski rozpatrzyła pozytywnie i zarekomendowała je radzie powiatu przemyskiego. W uzasadnieniu do wniosków możemy przeczytać o dorobku społecznym i kulturalnym rekomendowanych osób.
1. Wiesław Hop.
Urodzony w Birczy, gdzie mieszka wraz z żoną i dziećmi. Z wykształcenia filozof (kształcił się na Uniwersytecie Rzeszowskim). Nauczyciel, od 1989 roku do 2010 pracował w policji. Przez ostatnie trzynaście lat służby pełnił funkcję komendanta Komisariatu Policji w Birczy. Zadebiutował w 1988 w ogólnopolskim czasopiśmie „Nowa Wieś” opowiadaniem „Wszystko o miłości”. Od tego czasu pisał opowiadania, artykuły i inne utwory, które publikował w wielu czasopismach m.in.: „Nowa Wieś”, „Łowiec Polski”, „Detektyw”, „Własnym Głosem”, „Brać Łowiecka”, „Łowiec Galicyjski”, „Życie Podkarpackie” – wcześniej „Życie Przemyskie”, „Lombard”, „Gazeta Warszawska”, „Krynica”, „Kworum”, „Nasze Pismo”, „Wiadomości Birczańskie”, „Kurier Błażowski”, „Super Nowości”, „Gazeta Kulturalna”, „Wiadomości Brzozowskie”. Jest autorem sześciu powieści i ok. osiemdziesięciu opowiadań i innych utworów opublikowanych w czasopismach o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym oraz polonijnych, z których jedenaście zdobyło nagrody i wyróżnienia w konkursach literackich. Jego twórczość tematycznie związana jest z Podkarpaciem i Ziemią Przemyską. Pisarz jest członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Przemyślu oraz Związku Literatów Polskich Oddział Rzeszów. Ponadto jest także redaktorem kwartalnika łowiecko-przyrodniczego „Łowiec Galicyjski” oraz prowadzi bloga Wiesław Hop — opowiadania współczesne. Za całokształt dokonań literackich w roku 2017 został wyróżniony Nagrodą Honorową Zarządu Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie, a w roku 2020 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go tytułem Zasłużony dla kultury polskiej.
Powieści jego autorstwa wydane drukiem to:
1. „Spacer ze śmiercią” — powieść kryminalna, Wydawnictwo Pi, Warszawa 2012.
2. „Wbrew woli” — powieść obyczajowa, WFW, Warszawa 2013.
3. „Poranek pełen nadziei” — powieść obyczajowa, Rozpisani.pl, Warszawa 2015.
4. „Przed wyrokiem” – historyczna powieść sensacyjna, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 2016, wznowiona w latach 2021, 2022.
5. „O północy w Bieszczadach” — powieść kryminalna, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 2019, ponownie wydana w 2021, 2022.
6. „Długa noc” — powieść kryminalna, Wydawnictwo CM, Warszawa 2020.
7. „Wilki i ludzie i inne bieszczadzkie opowieści” — Wydawnictwo LSW, W-wa 2022.
Publikacje zbiorowe — almanachy
1. „Konkret i wyobraźnia” — almanach Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, rok 2014.
2. „Deskrypcje” — almanach prozy Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, rok 2017.
Pisze Swoją pracą zawodową i twórczością literacką zasługuje na odznaczenie medalem honorowym „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego” – czytamy w kwintesencji uzasadnienia.
2. Dariusz Majewski
3. Mateusz Mędraś
Asp. sztab. Dariusz Majewski pracuje jako Starszy Dzielnicowy, a Sierżant Mateusz Mędraś jako policjant na Posterunku Policji w Birczy. W swojej pracy zawodowej jak i w życiu prywatnym rekomendowani mogą stanowić wzór dla mieszkańców birczańskiej gminy. Wielokrotnie bowiem wykazali się odwagą i profesjonalnym działaniem. To dzięki ich szybkiej reakcji i zdecydowanej postawie, dnia 15 stycznia 2022 r. uratowali ludzkie życie. Ryzykując własnym zdrowiem a nawet życiem bez chwili wahania weszli do płonącego, zadymionego budynku jeszcze przed dotarciem strażaków, wiedząc, że w środku jest człowiek, 72 letni inwalida, mający bardzo duże problemy z samodzielnym poruszaniem.
– Taka postawa w sytuacji zagrożenia życia innego człowieka i wzorowa służba na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Powiatu Przemyskiego zasługuje na nadanie odznaki honorowej „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego”- czytamy w uzasadnieniu.
4. Andrzej Wrotniak. To społecznik z pasją, w swojej społecznej pracy poszukuje i odkrywa zapomniane wydarzenia z tragicznej historii gminy Bircza. Z II WŚ i późniejszych, a szczególnie tych dotyczących lat 1945-1947 po zakończeniu wojny, pomaga w identyfikacji losów osób i żołnierzy walczących na terenie gminy Bircza z OUN-UPA, w miejscowościach Jawornik Ruski i Borownica.
Prowadzi skuteczne działania w odszukiwaniu miejsc pogrzebania osób, które w styczniu 1945 r. zostały uprowadzone przez UPA ze wsi Pawłokoma. W 2015 roku po niestrudzonych poszukiwaniach odnalazł w lesie w Jaworniku Ruskim miejsce gdzie ukraińscy nacjonaliści zamordowali a następnie zasypali w zbiorowej mogile czternastu żołnierzy Wojska Polskiego z 28 Pułku Piechoty, którzy 24 lipca 1946 r. stoczyli walkę z UPA na tym terenie.
– Jego wkład w odnajdywanie szczątków pomordowanych przez UPA osób oraz żołnierzy i duża pomoc w zorganizowaniu godnego pochówku dla tych osób zasługuje na nadanie Honorowej Odznaki „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego”- możemy przeczytać w uzasadnieniu wniosku.