Konwent Wójtów

W dniu dzisiejszym tj. 1 marca 2021 r. w sali narad urzędu Starostwa Powiatowego w Przemyślu odbyło się zebranie Konwentu Wójtów. Zebranych przywitał i wprowadził w porządek obrad Przewodniczący Konwentu Wójtów – Tadeusz Bobek. Głównym celem spotkania było omówienie spraw związanych z bieżącymi problemami z jakimi zmagają się gminne samorządy. Podczas obrad:

– dyskutowano nad możliwościami przystąpienia gmin do klastra energetycznego  w oparciu o ustawę o odnawialnych źródłach energii OZE. Podjęto decyzję, że na ten czas samorządy gminne wstrzymają się z decyzją o przystąpieniu do klastra energetycznego,

– Wójtowie rozmawiali o ewentualnych możliwościach wspólnego dofinansowania zakupu pojazdu dla Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu.

W spotkaniu uczestniczyli także: Jan Pączek Starosta Przemyski i Jerzy Góralewicz Sekretarz Powiatu Przemyskiego oraz Jolanta Jabłońska Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Bogusława Fac Naczelnik wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru, Gospodarki Nieruchomościami i Mieniem Powiatu oraz Piotr Worosz Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji.

Dyrektor Jolanta Jabłońska informowała Wójtów o działaniach jakie podejmuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz o możliwościach pozyskania funduszy z PEFRONu na likwidację barier architektonicznych w obiektach gminnych dostosowując je do osób niepełnosprawnych. Naczelnik Bogusława Fac natomiast zwróciła się z apelem do samorządowców o podjęcie działań w celu przywrócenia Planów Zagospodarowania Przestrzennego, które utraciły ważność z dniem 31 grudnia 2003 r. oraz aby podejmowano uchwały, zaliczając drogi ogólnodostępne do kategorii dróg publicznych w osiedlach mieszkaniowych. Naczelnik Piotr Worosz natomiast poinformował Wójtów o możliwościach zatrudnienia młodzieży w Niemczech, w partnerskim powiecie Saarpfalz w kraju Saary.

oprac.: M. Dachnowicz