192 rocznica wybuchu powstania listopadowego

Oprac.: M. Dachnowicz
Fot.: W. Wołczyk

Podobnie jak w poprzednich latach władze powiatu przemyskiego wspólnie z przedstawicielami władz miasta Przemyśla uczcili rocznicę odwiedzając kwaterę powstańczą, zapalając znicze. Powiat przemyski reprezentował przewodniczący rady powiatu przemyskiego Wojciech Bobowski oraz wicestarosta przemyski Marek Kudła, a miasto Przemyśl przewodniczący rady miejskiej w Przemyślu Robert Bal, sekretarz miasta Dariusz Łapa.
Jednym z najbardziej znanych powstańców listopadowych, których nagrobki znajdują się na przemyskim cmentarzu jest Feliks Lipa Lipski „b. oficer wojsk polskich ozdobiony krzyżem virtuti militari”. Nagrobek został kilka lat temu odnowiony w ramach prac restauratorskich i konserwatorskich dzięki dofinansowaniu z Programu wspierania opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przy mogile powstańczej przeczytać można nagrobne epitafium:
„Przechodniu! Powiedz Polsce
Tu spoczywa Jej armii kwiat
Wzór przyszłych pokoleń
O wolność Ojczyzny broń do ręki wzięli
Patriotyzm powstańczy odziedziczył wnuk
z piosenką na ustach, a dobrze wiedzieli,
że krwią za Ojczyznę idą spłacić dług”.