Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Single

41. Rocznica Podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność

31 sierpnia 2021 r w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające 41. Rocznicę Podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w kościele p.w. Świętej Trójcy, a tuż po niej we frontonie kościelnego muru złożone zostały wiązanki kwiatów pod tablicą bł. Księdza Jerzego Popiełuszki. Następnie Związkowcy wraz zaproszonymi gośćmi przemaszerowali na Kamienny Most pod tablicę upamiętniającą wydarzenia z sierpnia 1982 r. w Przemyślu, to także w tym budynku na którym umieszczona jest pamiątkowa tablica mieściła się pierwsza siedziba przemyskiego NSZZ „Solidarność”.

Zebranych gości powitał przewodniczący Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” Szymon Wawrzyszko. Powiat Przemyski reprezentował Starosta Przemyski Jan Pączek, wśród znamienitych gości znalazła się m.in.: Wiceminister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Anna Huk, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Bogusław Świeży i Sekretarz Miasta Dariusz Łapa wraz z Przewodniczącym Przemyskiej Rady Miejskiej Maciejem Kamińskim.

Przewodniczący Szymon Wawrzyszko w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że ta rocznica to święto wszystkich ludzi, którzy stworzyli ten związek: ”Nie tylko jej liderów. Solidarność tworzyli i nadal tworzą ludzie”. Starosta Przemyski Jan Pączek w nawiązaniu i w uzupełnieniu tej wypowiedzi podkreślił, że Solidarność to też nazwiska, za którymi stoją konkretni ludzie i ich udział w tym wielkim ruchu. Wymienił m.in.: Lecha Wałęsę, Andrzeja Gwiazdę, Bogdana Lisa, Bronisława Geremka, Bogdana Borusewicza, Tadeusza Mazowieckiego, Jacka Kuronia i Henrykę Krzywonos. Wspomniał też o 21 postulatach Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 17 sierpnia 1980 o których w tym dniu należy w sposób szczególny pamiętać. Ostateczny kształt nadali im przywódcy robotniczych protestów. Postulaty zawierały zarówno żądania socjalne, jak i polityczne, takie jak powstanie samorządnych związków, czy wolności słowa, które były dla komunistycznej władzy bardzo trudne. Władza musiała zrobić krok do tyłu i to porozumienie przyjąć co było ogromnym sukcesem ludzi Solidarności.

Pani Wiceminister Anna Schmidt zwróciła uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną postać Solidarności – Annę Walentynowicz, której na prośbę Pani Wiceminister minutą ciszy oddano cześć. Po przemówieniach delegacje pod tablicą przy Kamiennym Moście złożyły kwiaty.

Oprac.: M. Dachnowicz

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30