Betlejemskie Światło Pokoju w Niżankowicach

Betlejemskie Światło Pokoju zapalane jest co roku w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem i przekazywane przez skautów do 25 państw. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymują je od skautów słowackich, by nieść je do rodzin, szkół, szpitali, kościołów, urzędów, instytucji, mediów.

Betlejemskie Światełko Pokoju, niesione od 21 lat harcerską sztafetą przez całą Polskę, 4 stycznia 2013 r. już po raz piąty, zostało tradycyjnie przekazane przez władze Powiatu Przemyskiego oraz Komendę Hufca Ziemi Przemyskiej przedstawicielom władz partnerskich Rejonów na Ukrainie oraz ukraińskim harcerzom w Niżankowicach (Ukraina).

W uroczystości udział wzięli: Andrzej Matusiewicz Senator RP, przedstawiciele władz województwa podkarpackie, Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego wraz z Radnymi, Prezydent Miasta Przemyśla, Przewodniczący Rady Miasta Przemyśla, Wójtowie Gmin Powiatu Przemyskiego, Komendanci i Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz mieszkańcy Niżankowic.

Ceremoniał rozpoczęli muzycy z Harcerskiej Orkiestry Dętej z Żurawicy. Kilka ciepłych słów i życzeń wszystkim zebranym przekazał Jan Pączek – Starosta Przemyski, a także Wołodimir Horbowy – Starosta Rejonu Stary Sambor, Andrzej Matusiewicz Senator RP oraz Konsul Marcin Zieniewicz z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

Po wspólnym kolędowaniu i przekazaniu „Betlejemskiego Światełka” ksiądz Stanisław Czenczek oraz kapłani obrządku greckokatolickiego poświęcili opłatki i prosforę. Po czym wszyscy – wszystkim składali życzenia i łamali się opłatkiem.

Tegoroczną ceremonię przekazania Światła mieszkańcom Niżankowic zakończył koncert Chóru Gloria z Babic, który odbył się w Kościele Świętej Trójcy w Niżankowicach.