Cześć pomordowanym przez Ukraińską Powstańczą Armię mieszkańcom Dubiecka

Oprac.: M. Dachnowicz

7 czerwca 2022 r. mieszkańcy Dubiecka i okolic oddali cześć pomordowanym przez Ukraińską Powstańczą Armię mieszkańcom Dubiecka w dniu 7 czerwca 1947 r. w śliwnickim lesie. W rocznicowych uroczystościach wziął udział przewodniczący rady powiatu przemyskiego Wojciech Bobowski, członek zarządu powiatu przemyskiego Zbigniew Blecharczyk, powiatowy rzecznik prasowy Małgorzata Dachnowicz oraz przedstawiciele dubieckiego samorządu burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak, przewodniczący rady miejskiej w dubiecku Jerzy Brożyna, wiceprzewodnicząca rady Agata Chrobak, radni: Jacek Hendzel, Marek Blecharczyk, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Andrzej Zapałowski, rodziny zamordowanych na czele z Bolesławem Martowiczem, leśniczy leśnictwa Śliwnica Jan Lenczyk, przedstawicie Koła Łowieckiego „Paszkot” na czele z prezesem Ryszardem Buś, łowczym Robertem Jonsonem, podłowczym Wojciechem Potockim, przedstawiciele OSP z terenu Miasta i Gminy Dubiecko na czele z prezesem dh. Markiem Blecharczykiem oraz komendantem dh Jarosławem Surą, społecznicy, historycy oraz mieszkańcy Dubiecka i okolic.
75 lat temu zginęli z rąk UPA:
Michał Daraż – lat 54
Jan Jasiński – lat 35
Adam Kaszycki – lat 39
Franciszek Kolano – lat 25
Roman Martowicz – lat 20
Kazimierz Sowa – lat 33
Jan Szramowicz – lat 53
Stanisław Szramowicz – lat 22
Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym w Dubiecku, następnie zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze w dubieckim rynku pod pomnikiem upamiętniającym pomordowane osoby. natomiast finałem uroczystości było odsłonięcie tablicy z nazwiskami pomordowanych osób w dokładnym miejscu ich męczeńskiej śmierci, wykonanej ze szczególnym okrucieństwem przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku UPA. Odsłonięcia pomnika w imieniu rodzin pomordowanych dokonał Bolesław Martowicz z synem, modlitwę poprowadził oraz poświęcił krzyż i pomnik ks. wikary z dubieckiej parafii Michał Stęchły.