Uroczystości upamiętniające bitwę pod Birczą stoczoną w kampanii wrześniowej

12 września 1939r. na wzgórzach nieopodal Birczy odbyła się jedna z najważniejszych bitew południowego frontu walk II Wojny Światowej. Żołnierze zdziesiątkowanej 24. Dywizji Piechoty wspierani rozbitą pod Krosnem 2 Brygadą Górską stanęli naprzeciw znacznie liczniejszej i lepiej uzbrojonej 2. Dywizji Strzelców Górskich. W trakcie całodniowych walk życie straciło około 300 polskich żołnierzy i 100 niemieckich. Bitwa została przerwana ale nie przegrana gdyż celem jej było opóźnienie marszu niemieckich żołnierzy i umożliwienie wycofania się sił polskich.
W 82 rocznicę pamiętnych wydarzeń z września 1939 roku w dniu 15 września 2021 r. Wójt Gminy Bircza,  Rada Gminy Bircza, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół w Birczy oraz Stowarzyszenie ,,Tworzymy lepszą przyszłość” pod honorowym patronatem Starosty Przemyskiego Jana Pączka i Przewodniczącego Rady Powiatu Przemyskiego Wojciecha Bobowskiego  zorganizowało uroczystość na wzgórzu Chomińskim, w trakcie której oddano hołd żołnierzom, którzy stanęli bohatersko do obrony naszej ojczyzny naprzeciw znacznie silniejszemu okupantowi. Przy obelisku przybyłe delegacje złożyły wieńce oraz zapaliły znicze. Kwiaty od władz Powiatu Przemyskiego złożyła delegacja w osobach Starosty Przemyskiego Jana Pączka, Wicestarosty Przemyskiego Marka Kudły oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Przemyskiego Wojciecha Bobowskiego. W uroczystościach uczestniczył także Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Władysław Maciupa, który podzielił się z uczestnikami uroczystości historią swojego ojca, uczestnika walk z września 1939 r., liczna delegacja Starostwa Powiatowego w Przemyślu z Sekretarzem Powiatu Przemyskiego Jerzym Góralewiczem na czele oraz wielu samorządowców z sąsiednich gmin m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak, Wójt Gminy Krzywcza Wacław Pawłowski, Wójt Gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk, leśników, żołnierzy i społeczników.

Tekst: M. Dachnowicz
Fot.: P. Worosz