Ku czci pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo- Wschodnich

Jan Pączek Starosta Przemyski w dniu 11 lipca na cmentarzu wojskowym w Przemyślu,  przy symbolicznym pomniku, ku czci pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo- Wschodnich, słowami piosenki Czesława Niemena rozpoczął swoje przemówienie;

„Dziwny jest ten świat,
Gdzie jeszcze wciąż
Mieści się wiele zła.
I dziwne jest to,
że od tylu lat
Człowiekiem gardzi człowiek.

(…)

Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
I mocno wierzę w to,
że ten świat
Nie zginie nigdy dzięki nim.
(…)
Przyszedł już czas,
Najwyższy czas,
Nienawiść zniszczyć w sobie.”

Nie przypadkowo cytuję słowa pieśni  zmarłego przed kilku laty artysty Czesława Niemena, jakże są one ciągle aktualne. Szanowni Państwo, kilkanaście lat temu uczestniczyłem w uroczystości poświęcenia pomnika w Hucie Pieniackiej, wzniesionego ku czci pamięci pomordowanych blisko tysiąca mieszkańców Huty Pieniackiej i okolic. Uroczystości odbyły się z udziałem  śp. Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP i Wiktora Juszczenko Prezydenta Ukrainy, ówczesnej wicewojewody Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej i wielu innych znamienitych osób. Niestety kilkadziesiąt metrów dalej nacjonaliści ukraińscy organizowali protest przeciwko tej uroczystości. Ileż trzeba mieć w sobie nienawiści, ażeby protestować przeciwko hołdowi pomordowanych i wznoszonym modlitwom za ich zbawienie? Niestety tak to jest i dzisiaj. Myślę, że ten nacjonalizm ujawnia się nie tylko tutaj w relacjach polsko-ukraińskich ale jest go pełno w różnych zakątkach świata. W imieniu swoim, w imieniu władz samorządowych Powiatu Przemyskiego, obecnego tu Przewodniczącego Rady Powiatu Przemyskiego Wojciecha Bobowskiego wszystkim pomordowanym składam hołd uszanowania. Niech dobry Bóg przyjmie ich do grona swoich wybranych. Niech odpoczywają w pokoju.

Jan Pączek Starosta Przemyski

Oprac.: M. Dachnowicz