Nowy etap we współpracy pomiędzy powiatem przemyskim a województwem Heves

Wizytę delegacji węgierskiej w dniach 17–20 czerwca traktować można jako nowy etap we współpracy pomiędzy powiatem przemyskim a województwem Heves, która została zapoczątkowana w 2003 r. popisaniem w dniu 1 marca „Porozumienia o partnerstwie, przyjaźni i współpracy między obu regionami”.

Porozumienie to jest realizowane, aczkolwiek w ostatnim okresie (dodajmy – okresie dużych zmian w funkcjonowaniu administracji naszych „bratanków”) zostało nieco wyhamowane. Teraz ma się to zmienić. W Przemyślu i na terenie powiatu gościli: Robert Szabo – przewodniczący Rady Województwa Heves, Istvan Herman JR – wiceprzewodniczący Rady Województwa Heves, Victor Barta – dyrektor Urzędu Województwa Heves, Daniel Zelei – dyrektor Gabinetu Przewodniczącego Rady Województwa Heves, a także Tibor Gal – właściciel renomowanej wytwórni win.

Węgierscy goście (przebywający po raz pierwszy w Przemyślu i okolicach) wzięli udział w dwudniowym seminarium na temat współpracy transgranicznej oraz wymiany doświadczeń polsko-węgierskich (szczegółowe tytuły we wcześniejszym zaproszeniu). Zwiedzali też Przemyśl i niektóre forty Twierdzy Przemyśl (Borek i Salis Soglio). Duże wrażenie zrobiły na nich ekspozycje w Mizeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Złożyli wieńce na grobach żołnierzy węgierskich poległych w pierwszej wojnie podczas walk o twierdzę (na cmentarzu Zasańskim i Głównym). Złożyli też wieniec przy tablicy poświęconej pamięci węgierskiego poety Gezy Gyoniego (1884–1917), który jako saper bronił przemyskiej twierdzy, a zmarł w rosyjskiej niewoli. Tibor Gal zaprezentował też ofertę współpracy w dziedzinie winiarstwa.